DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Startup Show 2006/2007 (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1737)

misk0 20. 11. 2006. 22:47

Prije par godina imao sam ideju, napravio biznis plan i u konkurenciji od nekih 8-10 radova (ne sjecam se vishe) osvojio prvu nagradu. Tad su moju ideju i biznis plan citali 3 kompetentne osobe - uspjesan manager, bankar kojem je posao da cita biznis planove i odobrava kredite i profesor sa fakulteta.

Imao sam prezentaciju pred grupom manager-a i mojih 10 minuta da predstavim ideju. Ja mislim (sudeci po aplauzu i cestitanjima poslije) da sam dobro obavio posao.
Za 10 minuta sam objasnio ideju.... da.... ali niko, ko je bio u toj sali, poslije moje prezentacije nije mogao da realizuje tu ideju. Bar ne odmah. Trebao bi kao i ja da potrosi 6 mjeseci na razradu, detaljisanje, pisanje/brisanje/pisanje_iz_nova biznis plana.

Sto se mene tiche, biznis plan je jedini dokument za kojeg treba da se 'strahuje' jer on (koliko je to moguce) pokazuje 'istinu'.

Sto se mene tiche, demo proizvoda ne znaci bog zna sta. Proizvod moze biti SAVRSEN, ali ako nema svog trzista .... butj (zvuk upadanja u vodu). Ako ima visoku cijenu (nerealnu za trziste) - opet butj. Ako....

Hocu da kazem, preporucim (iz vlastitog iskustva, imao sam slicne bojazni.. 'sta ako cuje neko'), ljudi trebate PRICATI o vasim idejama. Na taj nacin ce te cuti misljenja drugih, vidjecete neke stvari koje mozda ne vidite, na kraju krajeva, to su mozda vasi buduci klijenti.

mungos 27. 11. 2006. 14:29

KRAJNJI ROK ZA PRIJAVE NA STARTUP SHOW:
15. decembar 2006.

mungos 03. 01. 2007. 11:38

Otkazan Startup Show

Startup show koji smo najvljivali za 2007. godinu je otkazan. Evo male retrospektive šta se sve događalo, zašto je otkazan i šta dalje.

Inicijalna ideja je bila da na jedno mesto okupimo sa jedne strane potencijalne investitore zainteresovane za investiranje u startup firme i ljude koji nude dobre projekte sa druge strane. Potencijalne investitore smo na ovaj ili onaj način okupili, najviše uz pomoć ličnih veza, a i određeni broj ljudi se javio na naše obaveštenje. Sa druge strane, s obzirom da nismo znali dovoljan broj ljudi sa dobrim projektima, očekivali smo da nam se jave. Uprkos činjenici da poznajemo veliki broj ljudi sa domaće scene i upućeni smo u to šta trenutno rade, očekivali smo da postoje timovi koji na svojim projektima rade što se kaže «u garaži» i ne eksponiraju se javno.

Osim na našim blogovima, obaveštenje je otišlo u blogosferu i razni sajtovi su ga preneli. Još jednom, želeli bi smo da se zahvalimo svima koji su ga preneli. S obzirom na kredibilitet medija koji su preneli vest, mislimo da smo uspeli da pokrijemo dobar deo ljudi koji se ozbiljno bave računarima i telekomunikacijama.

Desilo se nešto prosto neverovatno. Imali smo sjajan odziv potencijalnih investitora i samo dva dobra projekta koja bi mogli da prezentujemo. Zato smo odlučili da odustanemo od cele zamisli zasada. Čim budemo imali saznanja o pet dobrih projekata kojima je neophodan novac, organizovaćemo Startup Show. Iz svega ovoga jasno se može zaključiti da preduzetnički duh kod nas još uvek nije dovoljno razvijen. Tokom 2007. godine nastavićemo sa aktivnom promocijom startup poslovanja na ovim prostorima, da bi smo u godinama koje slede mogli očekivati neke konkretne rezultate. Trenutno stanje srpske scene je nažalost porazno, ali nadamo se da će stvari krenuti nabolje.

Još jednom želimo da se zahvalimo svima koji su se javili. Iako neće biti ništa od Startup Showa, povezaćemo sve ljude koji su se javili međusobno.


Dušan Đorđević i Marko Bijelić,
Startup Show

boccio 03. 01. 2007. 14:08

Realna slika, nazalost... A forumi prepuni klinaca koji mlate kako imaju sjajne ideje, samo im fali AJAX programer... Pljuju po "starijima" sto su ljubomorni i pricaju kako ne ide sve bas kako je mali Perica zamislio, a kad dodje do toga da imaju priliku da svoju genijalnost prezentuju pool-u investitora onda se usrali u gace... Case closed.

Nikola Vavic 03. 01. 2007. 15:05

Citat:

Originalno napisao boccio
pool-u investitora onda se usrali u gace...

... o kojima niko nista ne zna. Znaci dovoljno je da dva coveka koji imaju poznate blogove napisu kako zele da organizuju neki Show i odmah treba da se javi hrpa ljudi koji ce da se odazovu pozivu. Sto je rekao Slobodan na ES-u nije to zurka pa je dovoljno da se nekoliko blogera raspise o tome.

A o ovome ne treba ni govoriti:
Citat:

Jako neozbiljno zvuci da start-up show organizuju ljudi koji nemaju nijedan uspesan start-up iza sebe niti su sami investitori.
<irony>Case closed.</irony>

Dragan Varagić 03. 01. 2007. 15:24

Case ne mora da bude closed ako se priča malo preuredi:

1. Napravite deo sajta (npr. na biznis blogu) koji je posvećen samo ovom događaju, ili poseban sajt. - Ne znam zašto ovo nije urađeno i zašto nije postojao permanentan link do članka na ovu temu na prvoj stranici biznis bloga. Nemojte očekivati da neka tema na forumu bude dovoljno ozbiljna za ovakvu priču - slično se dešava i sa DPT Award pričom (nema svih potrebnih informacija na jednom mestu - bez "šumova" diskusije).
2. Potrebna je podrška "velikih medija" koji će bar jednom preneti ovu informaciju.
3. Kampanja koja je radjena na planu promocije dogadjaja ipak nije dovoljna da se radi na nivou blog i ine zajednice, jer ima pojedinaca/grupa koje van očekivanja mogu da se prijave, a da ne prate ovaj deo Weba.

Imam konkretan predlog:

- Napraviću od ovog neuspelog događaja vest koju ću plasirati sutra prema "velikim" medijima. Videćemo reakcije...
- Može se događaj održati, ako bude bilo dovoljno zainteresovanih, u sklopu dešavanja 3. dana E-trgovine, kada bude bio Akademski dan i e-business career day.

Možda uspe, možda i ne... videćemo...

ivanhoe 03. 01. 2007. 15:29

hmm, kod nas se izgleda jos uvek misli da investitori treba da dodju da te mole da im uzmes pare?

Kakve veze ima koliko uspesnih/neuspesnih startupa ima iza sebe mungos, ili ko su misteriozni investitori? Oni su ljudi bili spremni da se potrude, a developeri nisu, to je bottom line price..

Ako neko zeli da pokrene posao zar ne bi trebalo da juri pare za projekat na svaki moguci nacin i da bude jako zahvalan za svaku priliku koja mu se pruzi?

Stvarno mi nije jasna ova logika "sta ima ja da se javljam tamo nekom koga ne znam" ? Mislim, super, nemoj da se javis, ako mozes da nadjes pare drugacije...ako ne onda si ostao bez para, zar ne?

zextra 03. 01. 2007. 15:44

Moguce da je pre u pitanju stvar navike ili mozda neupucenosti - ljudi imaju dobar plan, ali nisu svesni da im pare za realizaciju projekta ne moraju doci samo iz sopstvenog dzepa, vec i iz nekog drugog izvora (padaju mi na pamet javni konkursi koje objavljuje pokrajinski sekretarijat za XYZ - najbolji projekat, ili najboljih X projekata dobijaju sredstva za realizaciju).

boccio 03. 01. 2007. 16:11

Citat:

Originalno napisao Nikola Vavic
... o kojima niko nista ne zna. Znaci dovoljno je da dva coveka koji imaju poznate blogove napisu kako zele da organizuju neki Show i odmah treba da se javi hrpa ljudi koji ce da se odazovu pozivu.

Ne, ti sacekaj da ti dodju Larry Ellison i Steve Jobs i pozvone na vrata. A iza njih da bude Sylvia Saint, cisto za slucaj da "pogura" pregovore ako i njih budes napusio.

Brate mili, sta li je u tvojoj glavi... Ja da imam 22 godine, i ideju za web projekat koja vapi za parama, ja bih jurio i konkurs C-Marketa ako treba...

Ovo je nerazvijeno trziste. Sam pokusaj kreiranja nekog startup show-a, koliko god skroman bio, da se mladima koji zele da plasiraju neku ideju omoguci kakva-takva investicija je vredan pohvale. A cinjenica da ih se odazvalo nesto malo vise od nule pokazuje koliko mi imamo zaista kvalitetnih ideja kojima fale finansije.

A naravno... lepo nas narod kaze - krivom kurcu i dlaka smeta, pa je ovde problem mungos koji nema 23 startupa iza sebe, i neki-tamo-levi investitori.

Nista, ti cekaj Larry Ellisona...

p.s. kako ide ona tvoja sjajna ideja sa ES-a? Proslo jos godinu dana? I dalje nista?

dinke 03. 01. 2007. 16:37

Off Topic: mmmm Sylvia Saint ... gde trebam da se prijavim?

Boccio, Blues, Moreno, Munos(kao i moja malenkost) znaju kvalitet i kvantitet ljudi koji se javljaju na nase oglase za posao, tako da nisam preterano iznenadjen ishodom ove ideje. Celoj ideji trenutno nedostaju kvalitetni ljudi(developeri) koji bi je realizovali.

Davor Vlajkovic 03. 01. 2007. 16:39

Evo, ja znam čoveka koji hoće da investira u neki startup, ako ste zainteresovani bacite više info o svom projektu na blablashow [at] džmail.com...

Mislim, stvarno... ovamo pljuckate po ljudima koji na sličan način traže saradnike za realizaciju svojih projekata, a kada je reč o istoj pojavi samo na drugoj strani onda na to gledate sa odobravanjem?!

bojan_bozovic 03. 01. 2007. 16:51

Sylvia Saint LOL sad sam pogledao ko je Silvija :D

mungos 03. 01. 2007. 18:11

Informaciju o Startup Showu su prenijeli sledeći mediji: Internodium, e magazin, B92 Tehnopolis, ES, DPT, DZ, InfoStud forum, forumi nekoliko fakulteta, Biznisblog, Duletov Blog, MVI blog, i još nekoliko manje ili više poznatih blogova i foruma...

Takođe javljali su se ljudi iz drugih medija sa željom da učestvuju i napišu reportažu o događaju (Internet Ogledalo, Digital, Novinska Agencija BETA,...). Samim tim ne bih se složio da se radi o lošoj medijskoj pokrivenosti. Što kaže Dragan Varagić, tačno je da nisu u pitanju "veliki mediji", ali su zaista ovom akcijom bila pokrivena sva relevatna online mjesta koja su targetirala ovu ciljnu publiku.

Suštinu čitave priče su najbolje saželi Boccio i Ivanhoe:

Citat:

boccio:
Realna slika, nazalost... A forumi prepuni klinaca koji mlate kako imaju sjajne ideje, samo im fali AJAX programer... Pljuju po "starijima" sto su ljubomorni i pricaju kako ne ide sve bas kako je mali Perica zamislio, a kad dodje do toga da imaju priliku da svoju genijalnost prezentuju pool-u investitora onda se usrali u gace... Case closed.
Citat:

ivanhoe:
hmm, kod nas se izgleda jos uvek misli da investitori treba da dodju da te mole da im uzmes pare?
Naravno, s druge strane, pozivam vas i da pročitate i mišljenja Davora Vlajkovića, Nikole Vavića i Slobodana Miškovića na ES-u: http://www.elitesecurity.org/t225452-2#1415710

Upravo tu su ti genijalci koji su se usrali u gaće kad su dobili priliku, te im smeta ovo, te im smeta ono. A investitori najbolje da ih vuku za rukav i mole ih da im daju svoj novac. Naravno, po običaju niko od njih se nije ni prijavio sa projektom na događaj, već se kafanski onako priča da se priča. Ja uopšte ne mogu da ukapiram ovdašnji stav ljudi da ja nekog moram da idem da kumim i molim da taj neko uzme nekom pare, mislim zaista krajnje bezobrazan stav...

Suština priče je da niko još uvijek ne radi apsolutno ništa, zato nikome i ne trebaju pare. I naravno zato nikad nije ni bio u prilici da traži pare za pokretenja nekog posla i ne poznaje svu muku istog.

A tih par što rade kobojagi nešto, su se umislili da rade Bog zna šta krupno i izigravaju primadone. Ja se iskreno nadam da će se to stanje promjeniti. Što se tiče korisnih savjete kad smo radili pripreme za Startup Show jedina se sa korisnim savjetom javila Gorana Tomanović koje je rekla možda pravu stvar, da je održavanje događaja trebalo odgoditi, a utrošiti još vremena na promociju po konferencijama i fakultetima. Mada sam opet prilično skeptičan da bi rezultat bio nešto bolji.

I najzad što reče Dinke, imamo problem nedostatka kvalitetnih developera, što poprilično koči čitavu priču.

jablan 03. 01. 2007. 18:38

Mungose, iako mislim da si delimično u pravu (više sa zaključkom nego sa principom zaključivanja, što reče dejankr na ES-u), mislim da nikako ne bi smeo sebi da dozvoliš da o bilo kome govoriš kako se "usrao u gaće", ako imaš ambicija da nastaviš da radiš to što se (po mom mišljenju prilično dobro) trudiš da organizuješ. Jednostavno, bilo kakav hejt nema mesta u takvim poduhvatima i jedino čime može rezultirati je sektašenje i cepanje ionako krhke domaće veb-zajednice.

Na kraju krajeva, takva reakcija se može (pogrešno, nadam se) pripisati i rezignaciji neuspehom poduhvata.

Ne znam da li bi se više ljudi prijavilo da je medijski i logistički bolje propraćena akcija (više puta pomenuta garancija učesnika da im neće biti maznuta ideja, veliki mediji itd itd), možda i bi, verovatno ne bi.

BTW, govorite o nedostatku kvalitetnih stručnjaka. To nikako ne znači da ne bi bilo kvalitetnih ideja i da te ideje ne bi mogle, sa finansijskom podrškom sponzora, biti realizovane.

Na kraju, nadam se da će sličnih akcija u budućnosti biti i da će imati više uspeha. Ali sektašenje svakako nije recept za to...

Davor Vlajkovic 03. 01. 2007. 18:54

Citat:

Originalno napisao mungos
Naravno, s druge strane, pozivam vas i da pročitate i mišljenja Davora Vlajkovića, Nikole Vavića i Slobodana Miškovića na ES-u: http://www.elitesecurity.org/t225452-2#1415710

Upravo tu su ti genijalci koji su se usrali u gaće kad su dobili priliku, te im smeta ovo, te im smeta ono. A investitori najbolje da ih vuku za rukav i mole ih da im daju svoj novac. Naravno, po običaju niko od njih se nije ni prijavio sa projektom na događaj, već se kafanski onako priča da se priča. Ja uopšte ne mogu da ukapiram ovdašnji stav ljudi da ja nekog moram da idem da kumim i molim da taj neko uzme nekom pare, mislim zaista krajnje bezobrazan stav...

Suština priče je da niko još uvijek ne radi apsolutno ništa, zato nikome i ne trebaju pare. I naravno zato nikad nije ni bio u prilici da traži pare za pokretenja nekog posla i ne poznaje svu muku istog.

A tih par što rade kobojagi nešto, su se umislili da rade Bog zna šta krupno i izigravaju primadone.

Marko, ja zaista cenim tvoj rad na promovisanju startup kulture na ovim prostorima, ali se iznova razočaram svaki put kad kreneš sa udarcima ispod pojasa u nedostatku argumenata kojima bi opravdao svoje stavove po nekim pitanjima.

Jbt, odakle ti pravo da me ovako žigošeš kad niti me znaš lično, niti imaš makar malo uvida u moje aktivnosti izvan ES i DPT?!

mungos 03. 01. 2007. 18:56

Što se tiče samih investitora, ko god me je pitao o kojim ljudima se radi, svima sam u nezvaničnom razgovoru dao nekoliko najbitnijih imena. Bez obzira da li je u pitanju mail, skype ili pp, odgovorio sam svima na to pitanje, bilo je dovoljno samo pitati... Nekoliko ljudi sa dpt može ovo da potvrdi.

Što se tiče samih garancije i krađe ideja, o tome smo diskutovali na predhodnim stranama, u tom pogledu mi kao organizatori nismo mogli logično nikome obezbjediti 100% garanciju, već se radi o riziku koji startupi snose.

Citat:

BTW, govorite o nedostatku kvalitetnih stručnjaka. To nikako ne znači da ne bi bilo kvalitetnih ideja i da te ideje ne bi mogle, sa finansijskom podrškom sponzora, biti realizovane.
Kao što rekoh, bile su samo dvije kvalitetne ideje. Pazi, ono što je činjenica mi smo mogli organizovati sad ovaj Startup Show i razglasiti na sva vrata, pričati po televizijama o uspijehu istog, ali time obrukati i sebe i kompletnu domaću Web zajednicu. Mislim da bi nam se ljudi smijali ako je ono što smo mi dobili u prijavama za Startup Show jedino što Srbija u ovom trenutku može da ponudi u sferi novih IT startupa i da bi ladno batalili investicije u srpski Web za narednih 5 godina...

mungos 03. 01. 2007. 19:05

Citat:

Jbt, odakle ti pravo da me ovako žigošeš kad niti me znaš lično, niti imaš makar malo uvida u moje svakodnevne aktivnosti izvan ES i DPT?!
Pazi, ja nisam nikog žigoisao, nego sam samo jasno citirao i linkovao kako jednu temu komentarišu iskusni i kako komentarišu ljudi sa manje iskustva. Sad što su ovi sa manje iskustva čekali iza ćoška i dočekali čitavu priču na nož, te priče "znao sam ja odmah da to...", te nije valjalo ovo ili ono, moja reakcija je ovakva kakva je, uvijek reagujem na sličan način. I uvijek manje više oko dosta tema nastaje taj sukob mišljenja na relaciji ljudi koji imaju opipljivo iskustvo i onih koji nemaju i uz to prozivaju ove sa više iskustva. To je jedna od stvari koju izuzetno ne tolerišem i sklon sam da impulsno odgovorim...

Teme o ovom događaju su postojale i na DPT, ES i Biznisblogu i zaista je bilo dovoljno vremena da se prodisktuje o svim relevatnim detaljima po pitanju organizacije.

boccio 03. 01. 2007. 19:28

Znate kako, ne kaze dzabe nas narod - "prema svecu i tropar".

Ja se potpuno slazem sa konstatacijom da je sam show organizovan (ako se tako moze reci) osrednje. I da je daleko od toga da ima jak kredibilitet. Ali isto tako morate shvatiti da sam pokusaj da se vuku za rukav neki od vodecih ljudi IT-ja u ovoj zemlji da sednu u istu prostoriju sa klincima koji su buducnost IT-ja ove zemlje vec nesto! Daleko smo mi od drustva gde postoje razradjeni sabloni VC investicija, angel investora i sl.

E sad, sa druge strane, mi isto tako nemamo klince koji sa 25 godina prave WordPress i YouTube, zar ne? Sad izvucite paralelu... Nisu napravili klinci YouTube zato sto im je Nikola Tesla cale, nego zato sto postoji sistem koji skoluje, usmerava, i spaja mlade i kvalitetne ljude sa iskusnima koji imaju pare i projekte. Pa onaj jedan klinac iz YouTube-a je radio za PayPal, znaci sticao je kvalitetno iskustvo u svojim dvadesetim. A ja ovaj startup show vidim upravo kao jedan (doduse mlak) pokusaj da se u buducnosti do toga stigne. Kao jednu kariku u tom lancu.

I zato je po meni bio bitan ovaj pokusaj da se to pokrene, i da mozda kroz 3 ili 5 godina imamo kvalitetnu svest o biznis planovima, investitorima i pravnim regulativama. A tada bi klinac od 21 god. na trecoj godini studija mogao da razmislja o realizaciji svoje ideje, jer bi znao koji je put kojim mora da ide. A ne bi lupetao kao pijan po forumima o sjajnim idejama i trazio bracu programere. Pa da li vi zaista mislite da ce Vesa Comtrade da dodje i krade ideju klinca od 22 god. koji hoce da napravi neki web projekat. Mislim, eeeeeeeeeeej :) Ponavljam, mi nemamo klinca koji ce da napravi YouTube, prema tome budimo malo realni...

Da, tacno je da bi mozda bilo drugacije da su organizatori neki iskusni vukovi, a ne 2 momka od 20 i kusur godina, i da je lista investitora bila objavljena, ali ja iskreno ne verujem u to... A zasto? Pa prosto iz razloga sto mi jednostavno NEMAMO kvalitet. Ne radi se tu o tome da postoje brilijantne ideje koje klinci nece da otkriju nekom-tamo-levom-mungosu, niti o tome da Dnevnik 2 RTS-a nije objavio informaciju o show-u, vec prosto o tome da kvaliteta n-e-m-a.

Po ko zna koji put se pokazuje da na ovom podneblju pored dobre sljive uspeva jedino magla. I to je cela poenta ove price. Dve kvalitetne ideje iz cele Srbije su nasa realnost. A ne trabunjanje po forumima. Prihvatimo to, tako je kako je.

McKracken 03. 01. 2007. 19:39

Citat:

Ponavljam, mi nemamo klinca koji ce da napravi YouTube, prema tome budimo malo realni...
True to the bone.

Tacnije, skorasnje iskustvo sa jednim (necu ga imenovati, Mungos moze da potvrdi koji je) programerom je sa takvim odnosom prema poslu mogu da traze jedino investiciju za gajenje magle, ali se plase da ih neko ne izradi :(

Dzordz 03. 01. 2007. 19:43

Ja na sve ovo ne bih gledao tako sivo.

Trenutno gospoda Bijelic i Djordjevic imaju kontakta sa investitorima voljnim da uloze u web start-up, pa ko u buducnosti hoce da mu se sponzorise projekat kapiram da moze njima da se obrati za kontakt.

Marko ima li takva pretpostavka osnova?

McKracken 03. 01. 2007. 19:47

Ima :)

mungos 03. 01. 2007. 19:57

Boccio je jos jednom odlicno sumirao nasu stvarnost.

Citat:

McKracken:
Tacnije, skorasnje iskustvo sa jednim (necu ga imenovati, Mungos moze da potvrdi koji je) programerom je sa takvim odnosom prema poslu mogu da traze jedino investiciju za gajenje magle, ali se plase da ih neko ne izradi :(
Situacija kad zbog jedne trule jabuke dođe do lančane reakcije kad se čitav lanac uruši, a što se ide više ka vrhu iz igre ispadaju sve veće i veće cifre ;(

Nažalost, takvog kadra na ovim prostorima ima poprilično i zbog toga je zaista teško valjano odrađivati posao ;(

Citat:

Dzordz:
Ja na sve ovo ne bih gledao tako sivo.

Trenutno gospoda Bijelic i Djordjevic imaju kontakta sa investitorima voljnim da uloze u web start-up, pa ko u buducnosti hoce da mu se sponzorise projekat kapiram da moze njima da se obrati za kontakt.

Marko ima li takva pretpostavka osnova?
Naravno, sa svim ljudima koji su se prijavili ostacemo u stalnom kontaktu, takodje tokom ovih dana pokusacemo da ih sve spojimo direktno sa investitorima. I dalja nastavljamo sa promocijom startup kulture i preduzetnistva na ovim prostorima. Takodje, ja licno komunicaram sa mnogo domacih Web profesionalaca, i naravno cim budete imali nesto dobro, samo me cimnite :)

Sto se mene tice, u momentu cim budem imao saznanja o 5 dobrih proizvoda / usluga kojima treba novac, momentalno sazivamo Startup Show :1042:

jablan 03. 01. 2007. 20:39

Kao što rekoh, pretpostavka za bilo kakvu uspešnu akciju u budućnosti je dobar odnos sa svim potencijalnim učesnicima, pa i kibicerima koji bi da samo prikenjavaju sa strane. Ne kažem da treba da im titraš ali možeš barem da ih ignorišeš.

Boccio, mislim da zamalo mašiš poentu. Ja ne bih tako lako otpisivao domaću pamet. Jeste da je ona zapostavljena od strane države, obrazovnih institucija, privrede etc etc i kao takva zakržljala. Ali zar niste pomislili na trenutak da ne treba da se ograničite na razmišljanje o veb startapima? Mislim, u zemlji koja jedva da ima ikakvu internet infrastrukturu vi pričate o nekome ko bi napravio wordpress ili youtube?! Bojim se da malo precenjujete tuđu pamet. Je li ikom od vas palo na pamet da neko možda ima dobru ideju za program za kontrolu nekog proizvodnog procesa? Ili program za vođenje poslovanja? Zubarske ordinacije? Kompjutersko generisanje govora?

U tom smislu i ograničenje promocije ovakvog događaja uglavnom na internet medije (i to bez dedicated sajta čak) je po meni promašaj. Ima mnogo ljudi koji ne vise po domaćim forumima. Ne kažem da bi oni u startu imali šta da ponude ali treba ih uvući u priču da kroz neko vreme budu u stanju da dođu na startup show. Za sledeći put pripremite flajere i postere za lepljenje po školama i fakultetima, promotivna predavanja, emisije za prikazivanje na lokalnim TV i radio stanicama itd itd.

Ja kodiram još od srednje škole i znam da je i tad, pre 10-15 godina bilo ljudi koji su imali energije i ideja. Zašto bi sad situacija bila lošija? Na osnovu loših rezultata jedne tanušne kampanje vi zaključujete da nema pametne omladine?!

Nikola Vavic 03. 01. 2007. 20:59

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
hmm, kod nas se izgleda jos uvek misli da investitori treba da dodju da te mole da im uzmes pare?

... ili ko su misteriozni investitori? Oni su ljudi bili spremni da se potrude, a developeri nisu, to je bottom line price..

Ako neko zeli da pokrene posao zar ne bi trebalo da juri pare za projekat na svaki moguci nacin i da bude jako zahvalan za svaku priliku koja mu se pruzi?

Stvarno mi nije jasna ova logika "sta ima ja da se javljam tamo nekom koga ne znam" ? Mislim, super, nemoj da se javis, ako mozes da nadjes pare drugacije...ako ne onda si ostao bez para, zar ne?

Taman posla da ne treba traziti investitore ali to ne znaci da treba napisati biznis plan i onda ici od coveka do coveka da ti da pare za tvoje parce hartije sa biznis planom. Prvo mora da se nadju 2-3 saradnika, napravi prototip i tek onda da se trazi novac a ne obrnuto, ko danas pored toliko startup projekata u usponu daje pare za napisan biznis plan.


Citat:

Originalno napisao ivanhoe
Kakve veze ima koliko uspesnih/neuspesnih startupa ima iza sebe mungos...

Reci mi da li neko sa MyCity foruma ili Dizajn Zone zna ko je Marko i cime se bavi, koliko ljudi sa ES-a to zna? Da li je isto kada neko ima ili nema Momenat.com kojim se moze pohvaliti.

Citat:

Originalno napisao boccio
Ne, ti sacekaj da ti dodju Larry Ellison i Steve Jobs i pozvone na vrata. A iza njih da bude Sylvia Saint, cisto za slucaj da "pogura" pregovore ako i njih budes napusio.

Prvo cu da napravim nesto pa cu onda ja njima da pozvonim, to samo kod nas u Srbiji misle da ide obrnuto, kod nas prvo na drvetu porastu pare da malom Perici ne bude dosadno dok pravi startup.

Citat:

Originalno napisao boccio
Brate mili, sta li je u tvojoj glavi... Ja da imam 22 godine, i ideju za web projekat koja vapi za parama, ja bih jurio i konkurs C-Marketa ako treba...

Bas me intresuje dokle bi dogurao kada bi tu svoju ideju svima gurao pod nos.

Citat:

Originalno napisao boccio
kako ide ona tvoja sjajna ideja sa ES-a? Proslo jos godinu dana? I dalje nista?

Zasto me opet primoravas da te ucim sabiranje i oduzimanje.

Citat:

Originalno napisao boccio
Evo, ja znam čoveka koji hoće da investira u neki startup, ako ste zainteresovani bacite više info o svom projektu na blablashow [at] džmail.com...

Sad kada bi se neko tebi javio bilo bi isto kao da se javio na ovaj show, ozbiljnost organizacije je ista :) .

@mungos: Do sada sam te brate cenio jer sam mislio da si ozbiljan covek ali neke tvoje reakcije su stvarno kukavicke i nepostene. Spominjes neke kafanske price, kao ljudi su jaki samo na recima a od tebe nista konkretno sem nekih filozofskih predavanja i glupih ispada kao sto su instant brend imena, startup show itd...

Hoces sebe da "guras" kao menadzera a imas ulicarski recnik i vredjas druge, ja kad sam vredjao bio sam mnogo kulturniji iako sam odgovarao na mnogo vece provokacije. Sada kad stvar nije uspela izvlacis se sa pricom da nema projekata a nijedno investitorsko ime nismo culi, kada si rekao "tvojima" reci i ovde javno barem 2-3 imena.

---

Moje misljenje:

1. Napraviti about stranice
To sto nekolicina ljudi sa foruma i blogova znaju ko ste ti i Dule ne znaci da znaju i oni koji citaju B92 Tehnopolis, zato mi i jeste logicno da je bolje imati projekat iza sebe jer kada neko dodje na tvoj homepage i vidi to prva reakcija ce mu biti "pa to je onaj lik sto je napravio Momenat", tada ce se odmah povecati reputacija show-a u ocima potencijalnog preduzetnika.

2. Napraviti oficijelnu prezentaciju
Ne mogu da verujem da nisi napravio prezentaciju gde ces predstaviti celu stvar, dzabe ste sirili pricu po medijima kada ste ljudima omogucili jedini kontakt preko novoosnovane gmail adrese. Da ste napravili prezentaciju i neku formu sa pitanju sigurno bi se veci broj ljudi usudio da vas kontaktira i stvar bi izgledala mnogo ozbiljnije.

3. Napraviti dil sa medijskim kucama
Poznajes Bizingera, Miloja, Varagica itd... mogao si da se dogovoris sa njima da ti obezbede podrsku svojih medija, ne bi bilo potrebno da daju novac vec samo da imenom svojih organizacija stanu iza tebe, tako bi stvar izgledala mnogo ozbiljnije.

4. Nekoliko "poznatih" ljudi iza organizacije
Retko ko se u domacoj zajednici istice kao extra poznat IT strucnjak, npr. retko ko sa MyCity ili DZ foruma zna ko si ti i cime se bavis, ista situacija je i sa ES-om, znaju oni koji su sa DPT-a a posecuju ES. Kada bi npr. Bizinger bio u organizaciji sa svojom funkcijom menadzera B92 portala sigurno bi se dobilo na uticaju i ljudi bi se zaintresovali.

5. Kontaktirati nekoliko potencijalnih investitora
Predstaviti im ideju, reci koji su mediji podrzali show, ko stoji iza nje i sigurno ce vecina koje kontaktiras pristati na to.

6. Azurirati prezentaciju
Predstaviti medijske pokrovitelje, predstaviti ljude koji stoje iza toga, predstaviti investitore.

7. Plasirati ideju u javnost
E sada dolazi na red ono sto ste vi uradili a ne prvo da se plasira cela prica a tek onda da se rade stvari iz gore navedenih stavki.

8. Napraviti reklamnu kampanju
Poznajes dosta ljudi iz IT sveta, blogere, ljude sa foruma... Mogao si da napravis banere za prezentaciju i vecina ljudi bi na svoj sajt ili blog postavili reklamu za dz.

---

@boccio: Ne moras da se slihtas, zvace i tebe na predavanja. Ja kada sam trazio saradnju na ES (koju tako rado uvek spominjes) predstavio sam je sa "slicnom" ozbiljnoscu kao sto je predstavljen ovaj show-u i ti si se odmah naostrio na mene, sada filozofiras i pricas o "srednjoj" organizaciji iako sam znas kakva je bila, zato bez slihtanja, u dosta stvari si u pravu ali neke mnogo blago predstavljas.
Vise si se uzbudio kada je jedan "klinac" na ES-u trazio programere nego sada kada jedan "predavac" napravi mnogo gluplju stvar.

boccio 03. 01. 2007. 21:01

Citat:

Originalno napisao jablan
Je li ikom od vas palo na pamet da neko možda ima dobru ideju za program za kontrolu nekog proizvodnog procesa? Ili program za vođenje poslovanja? Zubarske ordinacije? Kompjutersko generisanje govora?

U tom smislu i ograničenje promocije ovakvog događaja uglavnom na internet medije (i to bez dedicated sajta čak) je po meni promašaj.

Slazem se, potpuno si u pravu..
.
Citat:

Originalno napisao jablan
Ja kodiram još od srednje škole i znam da je i tad, pre 10-15 godina bilo ljudi koji su imali energije i ideja. Zašto bi sad situacija bila lošija? Na osnovu loših rezultata jedne tanušne kampanje vi zaključujete da nema pametne omladine?!

Ne, potpuno obrnuto. Ova tanusna kampanja je samo jedan u nizu primera kako stoje stvari sa nasom omladinom. Daleko od toga da ja bacam drvlje i kamenje zbog ovog startup show-a. Ja od toga zaista nemam apsolutno nista. Samo samo pokusao da dam svoje vidjenje zasto postoje samo 2 dobre prijave, i da to nema veze sa tim sto je taj show organizovao mungos, i zato sto kampanja nije ukljucivala "relevantne" medije van oblasti interneta. Jednostavno, 100-ti put ponovljeno - to je nase realno stanje.

Pa setimo se samo onog nesretnog tehnoloskog parka sto je jos Stellanova postovao na ES-u o tome. Sta je s tim bilo? Da nije i to mungos organizovao? :)

Problem je daleko sveobuhvatniji, a potpuno se slazem sa tobom da ima itekako pametne omladine napaljene na dobar posao. Samo su jako lose vodjeni i usmereni... Nema ko da "bdi" nad njima. Zato sam spominjao YouTube kao primer, ti momci nisu Tesla i Edison, nego samo proizvod drustva koje na pravi nacin radi posao i iz toga neminovno izlazi ovakav kvalitet.

boccio 03. 01. 2007. 21:04

@Vavic: chillout, jednom sam upao u flejm sa tobom na ES-u, necu i drugi put ovde...

Dejan Bizinger 03. 01. 2007. 21:51

Nema potrebe za zustrim diskusijama. Mungos je imao lepu ideju da organizuje nesto sto je popularno u svetu (demo konferencije) da organizuje i kod nas i to je za svaku pohvalu. To sto se nece organizovati sad nije bitno, mozda ce biti drugi put. Bitno je da postoje mladi ljudi koji imaju inicijativu, entuzijasti. Veliki igraci organizuju konferencije u svetu koje se sticajem okolnosti moraju odloziti ili ne ispune ocekivanja pa nikom nista. Slazem se sa Mladenom, da ovakav skup ne treba da se orjentise samo na web nego na sve preduzetnike koji imaju ideju i zele da zapocnu posao.

Sto se tice potencijalne mogucnosti "uzimanja" ideja od strane drugih ljudi, ja bih preporucio da svako ko ima iole ozbiljne namere sa svojim projektom a pritom nije blizu verzija 1.0 da ga zastiti kao intelektualnu svojinu. Vise puta se pokazalo to kao pametan potez.

Odgovoricu i Nikoli za stavku 3 i 4. Informacija o startup showu je objavljena na Tehnopolisu i verujem da je mnogo ljudi procitalo posto generalno dobijam pozitivne povratne odgovore od ljudi kojima postavim link. Sto se tice stavke 4, nije toliko bitno da neka organizacija/pojedinac stane iza konferencije (u zavisnosti na koji nacin) nego su najbitnije pare, tj. sponzori. Kao sto vecina zna, planiram da organizujem konferenciju i ovih dana treba da pricam sa sponzorima. Bez njih nema nista od price. A sponzori obicno daju pare u 3 slucaja:

1) Kada ne daju svoje pare
2) Kada si njihov veliki prijatelj
3) Ako nije ispunjena prva i druga stavka onda obicno samo ako unapred znaju da ce dobiti barem duplo nazad vrednosti koje su dali. A kada organizujes konferenciju koja se organizuje prvi put, tj, nema success story iza sebe to i nije tako jednostavno.

Goran Aničić 03. 01. 2007. 21:54

I u prvi mah ideja o organizovanju ovakve vrste "berze" u jednoj Srbiji bila mi je pomalo "sumanuta", zato se i nisam uključivao u komentarisanje. O kakvim Internet startupima u Srbiji može da se i pomišlja?

Evo ovi na RTS opet napraviše bauka od Intereta optužujući Net da za smrt onog jadnog klinca u Kraljevu, jer se navodno "o parkuru informisao preko Interneta".

U Srbiji, jedino možda može da prođe poljoprivredni StartUp Show, budimo realni.

bluesman 03. 01. 2007. 22:06

Da, to sam i ja pomislio ali je bio posle i prilog o nekoj zgradi i nisu koja je napravila sajt kucnog saveta, tako da je ispalo 1:1 :)

Meni je iskreno nejasna ta ideja o startup show... možda nisam pažljivo čitao, ali da vas ne zamaram sada sa tim.

mungos 03. 01. 2007. 23:14

U suštini inicijalna ideja je bila da se opipa puls. Reakcije na realnost da kvaliteta još nema su bile ovdje takve, kakve su. Pročitali ste već sve sami.

Samim tim vidim ima ovdje pametnijih i sposobnijih od mene, pa organizujte sami isto ovo što se mene tiče :)
Meni je iskreno drago što sam se upustio u ovo, kao i svaki put, naučim svašta nešto novo. Ubuduće, manje se bavim problemima drugih, imam dovoljno svojih obaveza. Gistro komercijala.

Nikola Vavic 03. 01. 2007. 23:16

Citat:

Originalno napisao boccio
@Vavic: chillout, jednom sam upao u flejm sa tobom na ES-u, necu i drugi put ovde...

Ćale, izvini ako sam te uvredio.

---

Cela poenta je u tome da neki ljudi hoce da kazu da ne postoje nikakvi projekti zato sto je propala organizacija koju je organizovao Marko. Meni je iskreno zao sto je to propalo, nisam pretpostavljao da ce biti ovako ali sam mislio da nece biti bas na nivou zbog slabe organizacije.

Pozdrav

Dragan Varagić 04. 01. 2007. 08:57

Uzmite i pogledajte koliko interesantnih, kvalitetnih i profitabilnih projekata se pojavilo u 2006. g. (veoma malo, rekao bih). Koliko od ovih pojekata je uradio neko koga poznajete, koliko vlasnika tih projakata znate, ili mislite da dolaze na Web lokacije gde je bila informacija o startup show-u?

Moje iskustvo govori da sam do najboljih programera, koji su dobri u poslu, radni i ispunjavaju zahteve, došao upravo preko klasičnih oglasa, veoma malo preko Internet oglasa.

Sasvim slučajno sam učestvovao u razvoju nekoliko profitabilnih projekata gde su vlasnici došli do mene na različite načine, od kojih ni jedan ne potiče sa Interneta.

Zato sam pomenuo da mislim da se promocija ovakvog projekata mora obavljati kroz različite medije.

Ideja sigurno ima, ali ih je malo...

misk0 04. 01. 2007. 09:18

Interesantno.....

Od "ideje" do "realnog" business plana ima puno vode da protece. Vjerovatno ljudi ne shvataju sta znaci 'business plan' jer ga nisu napisali pa onda to ispada 'parce hartije'. Daleko je to vishe od parceta papira. Ukoliko je biznis plan dobro napisan, on potencijalnim investitorima govori 'ta ideja je ostvariva i moguc je profit'. Ako je loshe napisan opet govori - 'ta ideja je propast, nema sanse da uspije'.

A sto se tiche kradje, evo kako to rade veliki (investitori cije se investicije mjere milionima eura). Potencijalni kandidat koji trazi finansije predstavi se investitoru sa idejom koja je obicno na 1-5 stranica. Zatim se diskutuje, valutira ideja.... Ukoliko se investitoru svidi ideja, ide se na potpisivanje ugovora o 'zastiti' tj ne sjecam se tacno kako se zove ta vrsta ugovora, kojim investitor se obavezuje da podatke iz biznis plana nece iskoristiti ukoliko se dokaze da isti nije izvodljiv ili ukoliko se odustane od citavog projekta. Na taj nacin kandidat je zasticen da mu neko nece 'preoteti ideju'. Poslije potpisivanja tog ugovora kandidat predaje investitoru biznis plan i onda slijedi valutacija istog.

boccio 04. 01. 2007. 09:38

Citat:

Originalno napisao Nikola Vavic
Ćale, izvini ako sam te uvredio.

Gresis, ovaj, gresis silno... Ne mozes ti mene da uvredis, prosto iz razloga sto se ne poznajemo - a prozivke po forumu tesko da mogu da me dotaknu. Jednostavno nemamo o cemu da pricamo, a mrzi me da se flejmujem s tobom. Kapiras?

Dragan Varagić 04. 01. 2007. 12:26

Evo, objavio sam tekst, i poslao sam informaciju na nekoliko interesantnih medijskih mesta, pa ćemo da vidimo da li ima reakcija...

mungos 04. 01. 2007. 13:06

Hvala Dragane za tekst, mene takođe interesuje hoće li biti reakcija.

srdjan 04. 01. 2007. 15:14

Zasto je problem sto su bile samo 2 ideje, koliko ih je trebalo biti ... ?!

Ko god je nekad izasao iz nebeske Srbije u bilo koji svetski GRAD OSREDNJE VELICINE koji ima jednako urbanog stanovnistva kao cela Srbija, shvatice da je to sasvim OK.

Sama cinjenica da se ovde svi poznajete, govori o velicini "srpske web zajednice". Pojavi se novi nepoznati covek "blog.co.yu" i napusili ste ga pod formom "konstruktivne kritike".

Lik koji je napravio UltraEdit je verovatno zaradio vise novca nego sve male srpske IT firme zajedno, da li su odbacene i takve ideje ili se samo cekao srpski Youtube? Ili blog.co.yu i donesi.com i limundo ili moja ideja nisu dovoljno dobre? Ili oni vec imaju previse para... Ili bi zahtevali previse para od nepoznatih investitora.

A sad cu da rizikujem negativnu reklamu na "srpskoj web zajednici"...

Kad smo kod dobre 2 ideje, ne znam da li je moja medju te dve, ali nije mi receno da jeste pa da se radujem... Ako nije dobra, nije mi receno da nije i zasto sam ja lud pa dao otkaz, potrosio do sad tolike novce na telefone, web sajt i uskoro reklamu - misim, kazite mi gde sam pogresio da idem da gajim maline ili nesto slicno profitabilno da radim.

Zasto nisam video u bazi log da je ikada probana registracija na mom sajtu od strane nekog ko nisam ja ili tester? Ako nije uspela registracija, nije mi receno od strane organizacije startup showa emailom "e vidi, ne radi ti ovo". Ili je ovo bilo samo da se skupe ideje na papir ili neko slicno opipavanje pulsa tipa "avionikamioni.com".

Mislim da uopste nije problem u postojanju 2 ideje na startup show i da se pravi prezentacija. Koliko startupa ima u Portugalu ili Grckoj, ne vidim da njima nesto fali. Da ne pricamo o zemljama pribliznijim nama, tipa, Zambija i sl.

bluesman 04. 01. 2007. 15:37

srdjane, ja se slažem sa tobom u vezi "srpske web zajednice" (mada je ja ne bih tako nazvao ali znam na šta misliš). To je jednostavno tačno, toliko je malo ljudi da se (skoro) svi lično poznaju. A kada "čuješ priče" po forumima ispada da ima gomila ljudi...

Nikola Vavic 04. 01. 2007. 15:44

Lakse je reci nema projekata nego nema investitora. Da je saopsteno kontra onda bi propale price o "nasim" vezama kod domacih IT veterana spremnih na investicije, ovako smo "mi" uticajni i mozemo da sredimo investicije ali situacija je takva da neki klinci samo pricaju a nista ne rade i ti "nasi" prijatelji sa parama nemaju gde da investiraju, nema kvaliteta.

Citat:

Sama cinjenica da se ovde svi poznajete, govori o velicini "srpske web zajednice". Pojavi se novi nepoznati covek "blog.co.yu" i napusili ste ga pod formom "konstruktivne kritike".
Surova realnost, sve kod nas je tako. Ne znam zasto se cudis.

Off Topic:
Citat:

Gresis, ovaj, gresis silno... Ne mozes ti mene da uvredis, prosto iz razloga sto se ne poznajemo - a prozivke po forumu tesko da mogu da me dotaknu. Jednostavno nemamo o cemu da pricamo, a mrzi me da se flejmujem s tobom. Kapiras?
Kad god ispucas sve traljave fraze, koje si napamet naucio sa Wikipedie, izvlacis se na identican nacin. Zao mi je sto se stalno "flejmujemo" ali kad god se ti ukljucis u neku pricu pored mene ja odmah vidim nevolju sa tobom jer znam kakav si ali ipak ne mogu da ignorisem prozivke koliko god da si stariji od mene. Znam da retko koga doticu pricice po forumima, mozda ako se jednom prilikom upoznamo promenimo misljenje obojica.

Berislav Lopac 04. 01. 2007. 16:17

Citat:

Originalno napisao misk0
Ukoliko je biznis plan dobro napisan, on potencijalnim investitorima govori 'ta ideja je ostvariva i moguc je profit'. Ako je loshe napisan opet govori - 'ta ideja je propast, nema sanse da uspije'.

Ako je poslovni plan dobro napisan, onda prije svega poduzetniku govori da li je njegova ideja realna i može li se njemu isplatiti. Investitori dolaze tek naknadno, i to samo ako ti trebaju.

I još nešto: nijedna ideja, nikad, ne može i neće uspjeti. Jedino što može uspjeti je realizacija ideje. Poslovni plan se i ne bavi idejom, već isključivo razradom njene realizacije.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:41.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.