DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Startup Show 2006/2007 (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1737)

mungos 01. 11. 2006. 11:49

Startup Show Beograd 2006/2007
 
O ovoj ideji se pričalo na konferenciji u Nišu, a u narednim danima diskusija se nastavila, što lično, što putem elektronske komunikacije. Koncept je da se organizuje jedinstveni događaj zatvorenog tipa koji bi bio prilika da domaće startup timovi (ili firme, koristićemo u nastavku termin «tim» pod kojim će se pdrazumijaviti i firma) potencijalnoj grupi angel investitora i jednom manjem broju predstavnika medija predstave projekte na kojima rade. Događaj bi se organizovao u Beogradu i trajao bi oko 3 sata. Oko 10 timova bi imalo na raspolaganju 10 minuta da se predstave domaćim anđeo investitorima koji su novac zaradili u IT industriji, uključujući i ljudi koji su generalno zainteresovani u investiranje i spremni su da ulože između par hiljada i par desetina hiljada evra.

U sklopu događaja odmah će biti organizovana žurka i to po mogućnosti u prostoru gdje će se dešavati prezentacije. Suština žurke jeste da ljudi cirkulišu i da se odmah i u što više neformalnoj atmosferi upoznaju investitori i ljudi sa idejama. Ono što je ključno pitanje jeste ima li ovakav događaj svrhe i da li u Srbiji trenutno postoji deset ili više kvalitetnih startup firmi koji imaju dobar prototip proizvoda? Ako ste zainteresovani za učešće u ovakvom događaju, kontakirajte nas na email adresu: startupshow@gmail.com.

FAQ
P: Ko odlučuje o selekciji timova, koliko detalja treba da iznesem u prijavi i da li je tajnost iznesenih informacija zagarantovana?
O: Događaj će organizovati organizacioni tim, čiji će spisak biti odmah objavljen ukoliko se pojavi dovoljan broj zainteresovanih timova. Za organizaciju događaja i selekciju timova su zaduženi Dušan Đorđević i Marko Bijelić, koji će jedini imati pristup čitanju prijava. Što više detalje iznesete u prijavi, tim bolje. Tajnost prijava je potpuno zagarantovana.

P: Koje firme imaju prednost u selekciji?
O: Što je firma bliža opipljivom proizvodu, imaće prednost u selekciji. Znači, prednost imaju firme sa gotovim ili poluzavršenim proizvodom, zatim firme sa prototipom proizvoda i najzad firme samo sa pripremljenim biznis planom.

P: Da li startup timovi plaćaju učešće u ovom događaju?
O: Ne.

P: Koliko predstavnika tima najviše može učestvovati na događaju i da li možemo dovesti još neke prijatelje?
O: Najviše dva. Događaj je striktno zatvorenog tipa i sve ljude koje planirate da dovedete morate prvobitno najaviti emailom.


KONTAKT OSOBE:
Investitori: Dušan Đorđević (dj.dule@gmail.com)
Startup timovi: Marko Bijelić (marko.bijelic@gmail.com)

Miloje Sekulic 15. 11. 2006. 10:49

mala podrska
 
mala podrska ovoj ideji

Miloje

Dragan Babić 15. 11. 2006. 11:23

Miloje dva puta ste napravili typo kod "start-up" izostavivši drugo "t". Samo mala napomena.

mungos 15. 11. 2006. 11:24

Hvala Miloje! Veoma mi se dopada kako si jednostavno i kratko objasnio laicima šta su to startupi:

Citat:

Miloje Sekulic:
„Centralna priča je bila o Startup kompanijama. To je poseban vid preduzetništva gde se nekoliko, obično mlađih ljudi, posveti razvoju svoje ideje. Odvoje nekoliko meseci života, malo spavaju, oskudno se hrane i najveći deo dana gledaju u monitore. Žive od novca koji su pozajmili od najbliže rodbine i prijatelja dok se ne pojavi dovoljno lucidan investitor koji uloži kapital potreban da bi se projekat razvijao. Kada projekat uspe i izađe na berzu svi se obogate, a garaža u kojoj su ga započeli postane mesto hodočašća. Tako je nasto Google.”
P.S. Miloje je u Nišu krstio ime za Startup Show :-)

Miloje Sekulic 15. 11. 2006. 11:43

Citat:

Originalno napisao Dragan
Miloje dva puta ste napravili typo kod "start-up" izostavivši drugo "t". Samo mala napomena.

Sto radi podsvest, zelim momcima da postanu zvezde. :)

Hvala
Miloje

Eniac 15. 11. 2006. 21:00

Internet velikim slovom :P
Mada verujem da je kasno, sutra izlazi novi broj :1042:

Nikola Vavic 15. 11. 2006. 22:01

Citat:

Internet velikim slovom
Pa...

mungos 15. 11. 2006. 23:50

Off Topic: Po engleskoj analogiji Internet se uvijek piše velikim početnim slovom, sad domaći magazini su favorizovali "internet" malim, što meni izgleda krajnje neprirodno. Što se tiče engleske gramatike, tu se i dan danas vodi spor oko "Web" da li ga pisati malim ili velikim početnim slovom, a posebna je nebuloza što se u srpskom jeziku favorizuje "veb" (bez "W") u latiničnoj izvedbi. Uglavnom, materijal za novu temu.


Uglavnom, povratak na izvornu temu. Ovdje se nije diskutovalo o Startup Showu, ima li zainteresovanih i ima li kakvih pitanja :)

oliver 15. 11. 2006. 23:57

Off Topic: Ja sam u srednjoj skoli imao raspravu sa profesorom srpskog bas oko Interneta (ili interneta :)). Ne sjecam se kako smo dosli na tu temu, moze biti da sam u pismenom svrljao kojesta o kompjuterima :)

Uglavnom, on je forsirao "teoriju" da se pise malim pocetnim slovom tako sto ga je poredio sa televizijom - ne pisemo Televizija... a ja sam bio zagovornik ideje da Internet treba da se pise velikim slovom jer je to naziv konkretne mreze. Kao sto i imena televizija pisemo velikim slovima: RTS, B92, Pink, Discovery itd, tj. kako nije svaka televizija Discovery Channel, tako ni svaka racunarska mreza nije Internet.

Dzordz 16. 11. 2006. 06:20

Citat:

Originalno napisao mungos
[Uglavnom, povratak na izvornu temu. Ovdje se nije diskutovalo o Startup Showu, ima li zainteresovanih i ima li kakvih pitanja :)


Kad ce biti? Mozda i spremim jedan projekat ako stignem.

Pedja 16. 11. 2006. 07:28

Off Topic:
Internet se pise velikim slovom kada se to koristi naziv mreze) a malim slovom kada se misli na internet kao tehnologiju.

veb se na srpskom pise bez w, to je po pravopisu.

Dragan Babić 16. 11. 2006. 10:12

Web se na srpskom piše "mreža".

Miloje Sekulic 16. 11. 2006. 10:26

sve primedbe...
 
... prihvacene i bice razmotrene. Koliko ja kapiram problem (nisam jezicki strucnjak) radi se jednostavno o tome da pitanja o kojima se ovde raspravlja nisu u jeziku standardizovana. Dolazak novih termina je prebrz.

Nego da se vratimo na Start Up Show.

Imao sam juce zanimljiv razgovor sa momkom koji je poslednjih 13 godina proveo u Kanadi a sad radi za firmu koja se bavi regrutacijom (srpski - otimanje :1064: ) kadrova. Njegova ideja je da se sem offline napravi i online varijanta ovog dogadjaja gde bi timovi tokom njegovog trajanja u virtuelnom izlozbenom prostoru predstavljali svoje ideje investitoriam iz sveta na cijem dovodjenju (i realizaciji uslova za virtuelni deo manifestacije) on, njegova kompanija, "bratske" i "drugarske" firme radile.

Rece mi da u Kanadiima ima oko 3.000 uspesnih mladjih menadzera sa ovih prostora koji su otisli tamo u zadnjih 15-tak godina kod kojih generalno postoji dobra volja da se ovdasnji ljudi i projekti pomognu ali i nedostatak informacija.

Dao sam mu linkove. Nadam se da ce se ukljuciti u diskusiju.

Miloje

mungos 16. 11. 2006. 11:38

Citat:

Originalno napisao Dzordz
Kad ce biti? Mozda i spremim jedan projekat ako stignem.

Što prije to bolje. Evo samo da kratak info o dosadašnjem toku akcije. Proširili smo info na velikom broju sajtova koji bi, između ostalih posjetilaca, trebali posjećivati ljudi zainteresovani za startup poslovanju: B92 Tehnopolis, Internodium, DPT, ES, Biznisblog, Infostud, FonForum, MVI blog, itd. Miloje ga je pomenuo u e magazinu, pitali nas ljudi i da ga ubacimu i u Internet Ogledalo...

Imamo trenutni je paradoks da nam se do sada (neočekivano) javio veći broj ljudi zainteresovanih za investiranje u startupe, nego samo preduzetnici, odnosno ljudi koji imaju svoje startupe. Tako da sam svakim danom sve bliži zaključku da pare nisu problem, već da je problem u nama, dakle preduzetničkoj kulturi i zainteresovanosti za pokretanje startupa.

zira 16. 11. 2006. 12:08

Ja sam prije par dana vec razgovarao sa Markom ne temu jedne moguce bojazni koju novi startapi imaju, a radi se o tome da nije jasno da li ce drugi startapi moci da prisustvuju prezentaciji projekta. Po mom misljenju, to bi trebalo izbjeci, jer ako dolazis sa biznis planom i nekim osnovama projekta, ne zelis da drugih 20 IT timova zna detalje onoga sto ti tek planiras da napravis. Drugacije je naravno ako ti imas dijelom zavrsen projekat, ali ako tek pocinjes, vrlo nezgodno.

Druga, manja bojazan su sami investitori. Pretpostavljam da vecina njih (ako ne i svi) nikada nisu bili u ulozi anjdeoskog investitora, i postoji pitanje da li mozes biti bezbjedan ako pred njih izadjes sa idejama. Da li su ti ljudi dovoljno bogati, kao sto su bogati strani investitori, da nece da se smaraju sa realizacijom tudjih ideja? Ukratko, pitanje je povjerenje, ako Marko ovo izgura kako treba prvi put i bude bar jedan uspjesan projekat, dobro je. Pitanje povjerenja tada nece biti postavljano na ovaj nacin.

caboom 16. 11. 2006. 12:59

Citat:

Originalno napisao zira
Ja sam prije par dana vec razgovarao sa Markom ne temu jedne moguce bojazni koju novi startapi imaju, a radi se o tome da nije jasno da li ce drugi startapi moci da prisustvuju prezentaciji projekta. Po mom misljenju, to bi trebalo izbjeci, jer ako dolazis sa biznis planom i nekim osnovama projekta, ne zelis da drugih 20 IT timova zna detalje onoga sto ti tek planiras da napravis. Drugacije je naravno ako ti imas dijelom zavrsen projekat, ali ako tek pocinjes, vrlo nezgodno.

hm, mislim da je to potpuno nepotrebno s obzirom da ce znati detalji svakog projekta za oko 20-30 minuta od kraja prezentacije, ako ne i pre iste i sami investitori ce biti oni koji ce to izbrbljati na N strana - to je potpuno ocekivano. "stealth startup-ovi" u web-u su vise mit nego stvarnost imho, a sa druge strane nisam siguran da ce preterana tajnovitost privuci investitore, veccinjenica da bi pomenuti "projekat" mogao u nekom obliku da generise novac i popunjava prazno mesto na trzistu, kao i da je neko spreman i da radi "2 radna vremena" nedeljno ako je potrebno da bi izgurao projekat do kraja. ne znam, mozda je ovde startup kultura drugacija, ali ovo su obicno stvari koje su investitorima bitne preko bare.

zira 16. 11. 2006. 14:13

Hoces da kazes da si spreman svoj projekat koji je fazi biznis plana ili nekoj ranoj fazi podijeliti sa 20 IT domacih kompanija? Je ne mislim da je to pametno :)
Sto se tice toga da bi to odbilo investitore, isto se ne slazem, ozbiljni ljudi ne idu okolo i pricaju sta ce da naprave, vec to prvo naprave, pa onda pricaju. Dakle, upravo suprotno, mislim da bi i njima vise odgovaralo da se o stvarima u koje ulazu novac ne prica na taj nacin.

Ovo sve po osjecaju pricam, nemam konkretna iskustva.

caboom 16. 11. 2006. 15:30

Citat:

Originalno napisao zira
Hoces da kazes da si spreman svoj projekat koji je fazi biznis plana ili nekoj ranoj fazi podijeliti sa 20 IT domacih kompanija? Je ne mislim da je to pametno :)

hm, pa zar nije konkurencija prisutna na celoj planeti osim ako projekat nije strogo lokalnog karaktera (sto te opet ogranicava u broju investitora koji bi bili spremni da investiraju u projekt lokalnog karaktera, osim ako jako dobro ne poznaju domace trziste)? tesko mi je da poverujem da na nekoj ideji, ako je upotrebljiva, trenutno ne radi bar jos 2-3 tima/osobe...

Citat:

Sto se tice toga da bi to odbilo investitore, isto se ne slazem, ozbiljni ljudi ne idu okolo i pricaju sta ce da naprave, vec to prvo naprave, pa onda pricaju. Dakle, upravo suprotno, mislim da bi i njima vise odgovaralo da se o stvarima u koje ulazu novac ne prica na taj nacin.

Ovo sve po osjecaju pricam, nemam konkretna iskustva.
ne, nije stvar u tome, nego naprosto sta investitora sprecava da ne ode do drugog tima koji radi slicnu stvar - za koju je on potencijalno zainteresovan i kaze im "znate momci, ovaj momak radi bas cool stvar i bio bih zainteresovan ako bi mogli da ubacite i taj feature", ovo je cesce u VC fazi - i to se stalno desava i nema niceg "nemoralnog" u tome - naprosto pravila slobodnog trzista, ali ono sto ce te prodati nije tajna u formi "zarko's magic keyboard", nego ideja, prototip (demonstracija bez osnovnog prototipa, ma koliko banalan bio, i nema neku vrednost, a onda si vec u fazi da si nesto uradio - niko ne daje novac na lepe ochi osim prijatelja i porodice) i dokaz da si spreman da zavrsis posao i da ga zavrsis pre i bolje od ostalih. ovo sto sam spomenuo je veoma cesta praksa u USA, ne znam za juropu i pogotovo za ovdasnje prilike.
ono sto bih ja uradio da sam u poziciji investitora je (veoma banalizovano):
1) saslusao bih ono sto me zainteresuje u prva 2 minuta prezentacije
2) proverio bih kakva je konkurencija i trziste za ono sto namirisem da je dobro i potencijalni moneymaker koji bi mogao da udje u 2gi round finansiranja (npr. VC kapital), ili da se proda, ili da donosi novac
3) proverio bih da li je tim koji prezentuje tu ideju kompetentan - veoma detaljno, ljudi su obicno slaba karika
4) proverio bih da li mi je mozda bolje da investiram u nekog drugog ko proizvodi slicnu stvar

of korz, just my $.02, kao i u prethodnoj poruci.

btw. tu ideju nece cuti samo jedan investitor, nego vise njih, tako da je faktor poslovne tajne potpuno degradiran, zapravo tebi i jeste u interesu da je cuje sto vise investitora i ljudi - ne zanemari cinjenicu da ako si poceo na necemu da radis i dovoljno si sposoban i brz da vec imas veliku prednost - vreme koje si potrosio na research i devel i da vec mozda imas prototip koji obecava. u tom slucaju, zasto bi investitor otisao kod nekog drugog? u suprotnom, ni jako velika investicija te nece spasiti od propasti, samo sto ce se to desiti mozda kroz 1-2g.

zira 16. 11. 2006. 16:10

caboom, mislim da nisi dobro razumio sta govorim...

Poenta je da ne vidim sta drugi startapi imaju da traze na prezentaciji nekog (npr mog) projekta investitorima, pogotovo ako je on u ranoj fazi.

Niko ne spori da je danas malo "ultra hot" ideja, ali njih je uvijek malo.
Jednostavno, nije princip da sa necim na cemu ces raditi ides pred konkurenciju, a posebno na jednom jako malom trzistu kakvo je lokalno, barem dok ne osiguras neku vremensku razliku koju imas iza ledja. Nije princip ni u jednoj grani privrede.

Dakle, ako radim na nekom projektu, jasno mi je da uvijek ima par ekipa koje planiraju da to isto naprave ili vec rade na tome. I pri tome:
1. nikako ne zelim da oni vide sta ja imam i kako to izgleda, dok ne bude prilicno gotovo
2. svakako zelim da vidim kako to sto oni rade izgleda i radi, u bilo kojoj fazi.

StartupShow moze imati problem sa tackom 1, ukoliko bude bilo startapa u ranim fazama. Nadam se da sam bio razumljiviji...
Znas, kada odes u banku sa biznisplanom i trazis novac, to sto imas ispricas bankarima, ali ne pada ti na pamet da u tu salu dovedes jos 10 firmi iz tvoje industrije, pa da pred njima pricas sa bankarima i odgovaras na detaljna pitanja kako si to zamislio sto si zamislio. Zar ne?

caboom 16. 11. 2006. 16:23

ok, razumem tvoju zelju i imas puno pravo to da zahtevas, to niko ne spori - jedino sto mislim da time neces apsolutno nista postici, ideje se prenose daleko brze od rada i ako imas samo ideju mozda bi bilo bolje da imas privatne i pojedinacne sastanke sa investitorima. ono sto sam zeleo da ti kazem jeste da kada bi uradio tako nesto pred nekoliko investitora iz USA, koji nisu tvoji prijatelji/porodica, ukoliko procene da bi recimo neki tim u koji su vec investirali mogao da napravi interesantan feature od toga, informacija bi putovala ~c - to se stalno desava i niko se ne buni, takva su pravila igre.

zira 16. 11. 2006. 16:56

Mislim da smo se razumjeli :)

mungos 16. 11. 2006. 17:00

Problem tajnovitosti prikazanog je pitanje koje interesuje sve. To je rizik koji se jednostavno mora prihvatiti. Startup Show daje priliku, a ko ne riskira, taj ne profitira :)

Citat:

caboom:
btw. tu ideju nece cuti samo jedan investitor, nego vise njih, tako da je faktor poslovne tajne potpuno degradiran, zapravo tebi i jeste u interesu da je cuje sto vise investitora i ljudi - ne zanemari cinjenicu da ako si poceo na necemu da radis i dovoljno si sposoban i brz da vec imas veliku prednost - vreme koje si potrosio na research i devel i da vec mozda imas prototip koji obecava. u tom slucaju, zasto bi investitor otisao kod nekog drugog? u suprotnom, ni jako velika investicija te nece spasiti od propasti, samo sto ce se to desiti mozda kroz 1-2g.
Ovdje je Caboom sažeo suštinu oko problematike širenja tajne. Ako bi smo pogledali kako teče klasičan put do pronalaženja kapitala, ono što će vam svi reći da je do kapitala jako teško doći. Preneseno, morate obiti jako puno pragova i jako velikom broju ljudi pokazati ono što radite. Iako je teoretski kapital moguće dobiti iz prvog pokušaja, statistika definitivno nije naklonjena toj predpostavci. Ako biste od bilo kog VC-a ili anđela tražili da potpiše NDA (ugovor o neodavanju poslovne tajne), poslao bi vas u tri lijepe... iz prostog razloga zato što mu je posao da sluša tuđe ideje i koncepte i dnevno mu dođe 10 ljudi profila vas.

Citat:

zira:
Niko ne spori da je danas malo "ultra hot" ideja, ali njih je uvijek malo.
Jednostavno, nije princip da sa necim na cemu ces raditi ides pred konkurenciju, a posebno na jednom jako malom trzistu kakvo je lokalno, barem dok ne osiguras neku vremensku razliku koju imas iza ledja. Nije princip ni u jednoj grani privrede.
Imam inspiraciju za jedan tekst o "hot" idejama, pišem iz ovih stopa. Slažem se ovdje sa Zirom da imamo taj problem da drugi startup timovi vide ono što vi radite i pozvao bih ostale članove DPT-a da prokomentarišu ovu pitanje sa svoje tačke gledišta.

Citat:

Dakle, ako radim na nekom projektu, jasno mi je da uvijek ima par ekipa koje planiraju da to isto naprave ili vec rade na tome. I pri tome:
1. nikako ne zelim da oni vide sta ja imam i kako to izgleda, dok ne bude prilicno gotovo
2. svakako zelim da vidim kako to sto oni rade izgleda i radi, u bilo kojoj fazi.

StartupShow moze imati problem sa tackom 1, ukoliko bude bilo startapa u ranim fazama. Nadam se da sam bio razumljiviji...
Po ovom pitanju, jedino što mi kao organizatori možemo uraditi, jeste u fazi selekcije eliminisati startupe koji se bave istom stvari. Tj. ako imamo dva startupa koji figurativno prave novu Krstaricu, izabrali bi smo u fazi selekcije bolji i pustili njega u Show.

Ilija Studen 16. 11. 2006. 17:53

Citat:

Originalno napisao mungos
Imam inspiraciju za jedan tekst o "hot" idejama, pišem iz ovih stopa. Slažem se ovdje sa Zirom da imamo taj problem da drugi startup timovi vide ono što vi radite i pozvao bih ostale članove DPT-a da prokomentarišu ovu pitanje sa svoje tačke gledišta.

Skontao sam jednu stvar u vezi sebe - nisam baš neki inovator, ali znam da napravim prilično fine stvari na osnovu isukustva i ideja koje konstantno skupljam (ili se jednostavno ne trudim da budem preterano inovativan jer napolju ima jako mnogo dobrih ideja koje su ili traljavo izvrešene ili ostavljaju prostor da se i ja uglavim?).

Ako čujem da neka ekipa ima ideju ili je već zaglubila u realizaciju nečeg interestantno i skontam da bih prilično lepo ideju pretočio u delo (na kraju se svede na izvrešenje, zar ne?) jedino što bi me sprečilo da to i uradim je:

1. Poznajem ekipu i glupo mi je da im zabijam nož u leđa.
2. Nedostatak ideje kako bih to na kraju pretočio u stan na Menhetnu (čitaj, zaradio dobre pare).
3. Nedostatak vremena i pretrpanost postojećim obavezama.

Tim redom :)

caboom 16. 11. 2006. 18:09

izbaci 1. i dobices globalnu sliku. :)

mungos 16. 11. 2006. 18:24

... a ja bogme napisao tekst iz istih stopa: http://www.biznisblog.com/tekstovi/i...o-bi-je-platio

ivanhoe 16. 11. 2006. 20:12

ima jedna korisna stvar oko otkrivanja poslovnih ideja, sto ce mozda deo timova sa slicnom idejom bas da odustane od svoje ideje ako shvate da si ti dalje odmakao u tome, ili da imas jaci tim, i da nece uspeti da budu prvi... narocito kod "hot" originalnih ideja, posto tu obicno samo prvi uspeva na racun "originalnosti" servisa..

Aleksandar.Ilic 16. 11. 2006. 20:42

Ja cu da konkurisem sa 2 projekta na show. Nijedan nije originalan, oba su teski plagijati sa varijacijom na temu :) . A konkurencija? Bas me briga. Cak, stavise jedan od mojih projekata ima konkurenciju u EUnet-u :) Ja to znam, ali i dalje verujem da mogu da budem bolji od njih.
Btw, mnogi znaju za moje projekte, tako da meni licno (ako prodjem selekciju) nece znaciti kolko ljudi i ko sve ce da slusa moje izlaganje. :) Ionako ja imam poprilicno gotove proizvode

mungos 16. 11. 2006. 22:37

^ E ovo se rođaci zove duh! Aleksandre, ovaj tvoj kompletan citat od riječi do riječi ćemo da šibnemu ubuduće u sve promo materijale oko Startup Showa :D

Aleksandar Marković 17. 11. 2006. 11:57

5 Reasons to Create Your First Startup Now
 
http://particletree.com/features/5-r...t-startup-now/

srdjan 18. 11. 2006. 08:21

Citat:

Originalno napisao mungos
Imam inspiraciju za jedan tekst o "hot" idejama, pišem iz ovih stopa. Slažem se ovdje sa Zirom da imamo taj problem da drugi startup timovi vide ono što vi radite i pozvao bih ostale članove DPT-a da prokomentarišu ovu pitanje sa svoje tačke gledišta.

Mislim da je ovde problem sta se vodi kao "startup tim". Po meni, to je ekipa koja je vec krenula u rad i dogurala do neke tacke. Pritom to nije tacka "3. pivo prilikom N-tog razglabanja ideje" vec ozbiljan rad. Pomisao da ce oni sad to sve da batale, da bi krenuli da rade nesto drugo nekako mi deluje neozbiljno.

Pitanje je da li bi autori sajta donesi.com ceo svoj posao ostavili i krenuli da rade sajt za aukcije, jer su videli ideju tima limundo.com. Mislim, tako su mogli da vide i ebay, a i njihova ideja (donesi.com) nije ultra originalna.

Trebao bi lestvicu na startup show postaviti na visi nivo, kako bi se videlo da je u buduci proizvod koji se prezentuje ulozeno dosta truda i vremena. Onda se nece ni postavljati ovo pitanje, a i potencijalnim investitorima ce posao biti laksi (mislim, lakse oko srca i novcanika)

Doduse, onda imas problem sto ne mozes skupiti dovoljno startupa sa projektima u poodmakloj fazi...

Nikola Vavic 18. 11. 2006. 11:10

Citat:

a i njihova ideja (donesi.com) nije ultra originalna
Sigurno postoji jos neki strani servis sa istim poslovnim modelom i ciljem kao donesi.com a da li postoji neki koji je slicno resen kao on ?!

srdjan 18. 11. 2006. 11:35

Poenta je da su oni to napravili, poceli, zavrsili i sad krecu u narednu fazu. To je neuporedivo vrednije od same ideje.

mungos 18. 11. 2006. 12:23

Citat:

Originalno napisao srdjan
Trebao bi lestvicu na startup show postaviti na visi nivo, kako bi se videlo da je u buduci proizvod koji se prezentuje ulozeno dosta truda i vremena. Onda se nece ni postavljati ovo pitanje, a i potencijalnim investitorima ce posao biti laksi (mislim, lakse oko srca i novcanika)

Ljestvica je postavljena ovim redom:
1. Proizvod: link ka sajtu gdje se može pogledati demo proizvoda, sa user/pass
2. Poluproizvod: screenshotovi sa opisom proizvoda ili radni demo ukoliko je dostupan
3. Prototip: screenshot ili link na demo sa opisom prototipa
4. Biznis plan: šaljete već pripremljeni biznis plan, možete i napisati namjenski biznis plan za ovaj događaj, mada mislim da je to loša solucija.

Samim tim forsiracemo ovaj redosled, naravno sto ne iskljucuje da se neko sa fenomenalnim biznis planom ne nadje na Showu, ali su sanse mnogo vise na strani onih koji imaju nesto opipljivije.

Imali smo jednu prijavu gdje je lik ladno poslao mail, u kome se sem naslova u subjectu, u tijelu poruke nalezi samo link i user/pass ka zatvorenom demu. Nista vise. Ali u demo je covjek jednostavno objasnio citavu pricu. To je primjer recimo jedne dobre prijave.

Citat:

Poenta je da su oni to napravili, poceli, zavrsili i sad krecu u narednu fazu. To je neuporedivo vrednije od same ideje.
Upravo to. Što se tiče donesi.com, npr. ja sam tamo 2000. ili 2001. u nekom tekstu zaostalom iz doba dot-coma čitao kako je neka firma krenula da pravi PC mašinu isključivo za surfovanjem mrežom, nešto kao WebTV. Bila je ono u fazonu kao strašno jeftina, a dobijao se LCD monitor koji je ono u to vrijeme bio dosta skup, čini mi se da je BeOS bio primarni OS, uglavnom da ne dužim poseban kuriozitet u tekstu i PR patka je bila da će tastatura tog kućnog uređaja imati jedan novi specijalni taster "Pizza". Klikom na njega automatski odete na sajt gdje možete naručiti pizzu :)

Sad recimo da je taj tekst izašao u SK ili Mikru (a čini mi se da sam baš tu čitao) i sad zamislite koliko je njihovih čitalaca potencijalno moglo biti inspirisano tim tasterom "pizza" da počne da pravi nešto u sličnom fazonu i jednog dana dođe do "donesi.com" :) A koliko je realizovalo taj projekat, znate sami.

mungos 18. 11. 2006. 12:35

Plus da citiram Zoranov komentar sa linka na Biznisblog koji sam dao na prosloj strani:

Citat:

Zoran:
Jedna (i do sad jedina tema) na DevTalkPro koju sam pratio je ona za Belgrade Startup Show 2007 i moram priznati da sam se slatko ismijao.

Ljudi misle da je dovoljno doci sa idejom i dobiti finasiranje. Najbolje nesto sto sam ikad cuo me naucio moj manager u recenici “na svakoj ideji radi bar 20 (grupa) ljudi ako ista vrijedi!”

Eto toliko moje skromno misljenje o ideji, ideja je bitna ideja je najbitnija i totalno novcano bezvrijedna.

Berislav Lopac 18. 11. 2006. 22:38

Glede ideja i straha od konkurencije: zamislite startup koji ulazi na područje na kojem postoji već deseci vrlo jakih igrača, koji kupuju druge tvrtke za milijune dolara; nitko ne dominira, a već nekoliko godina (riječ je o Internetu, dakle radi se o dugom vremenu) tržište je vrlo stabilno i definirano. Pa tko bi normalan ulazio na takvo tržište?

Nekoliko godina kasnije naš startup je jedna od najbogatijih tvrtki na svijetu, kupuju druge tvrtke za milijarde dolara, te neprikosnoveno dominiraju tržištem. Znate svi o kome je riječ -- imaju oo u imenu. ;)

Ukratko: ideja nije proizvod, ideja nije ništa. Prodati ideju može se jednako kako se može prodati i boju lišća ili zvuk vjetra (ne snimku zvuka, nego sam zvuk). Ideja počinje postojati tek kad se pretvori u konkretan proizvod ili uslugu, zato što nikad nijedna ideja, o svom sirovom "mentalnom" obliku nije identično pretočena u konkretan projekt. Uvijek je nešto dodano, nešto oduzeto a nešto izmijenjeno prilikom realizacije. Pa čak i nakon realizacije projekt se stalno mijenja, nadopunjava, razvija -- uzmite samo primjer automobila. Ideja vozila bez vanjskog pogona stara je valjda tisućljećima -- no i dan danas još gledamo kako se razvija i unaprijeđuje.

Ponovit ću usporedbu koju sam rekao već bezbroj puta: imati ideju je prema stvaranju uspješnog startupa kao imati pimpek prema odgoju djece. A u oba slučaja prvi korak prema cilju je da to što imate podijelite s drugima. ;)

mungos 19. 11. 2006. 17:20

^ Sve stoji.

Inace, inspirativan link na temu inspiracije, originalnih ideja i plagijata na koji sam maloprije naletio: http://mapage.noos.fr/joelapompe2/rightframe3.html

blogowski 20. 11. 2006. 18:35

Čini mi se interesantan text za nastavak priče. Doduše priča je o tradicionalnom commerce-u, ali mislim da je primenljiva na skoro sve...

mungos 20. 11. 2006. 18:56

U suštini ako pričamo o online vs tradicionalni biznis, sa aspekta poslovnog modela i samih postulata u poslovanju, karakteristično je da nema bitne razlike. Svi uspješni onlajn modeli se uglavnom baziraju na reinventu nekog odavno poznatog trgovačkog modela. Trgovina kao disciplina datira od kada se u prvobitnoj ljudskoj zajednici pojavio prvi višak proizvodnje, samim tim i prvi kompanijski biznis, samim tim do dana današnjeg je izmišljeno manje više sve u trgovini. Naravno, postoje nove stvari koje diktira berza i rasprostranjenost VC kapitala (mogućnost da kompanije godinama posluju, a da ne prave profit) i nešto drugačija priroda sajberspejsa (Long Tail kao karakterističan primjer).

Gornja priča se u osnovi svodi na to, šta se dešava kad advokati uđu u čitavu priču, radi zaštite vlastite proizvodnje. Mislim da su domaći startupi od ovakvih situacija (mogućnosti) trenutno udaljeni stotinama svjetlosnih godina.

blogowski 20. 11. 2006. 20:09

Citat:

U suštini ako pričamo o online vs tradicionalni biznis, sa aspekta poslovnog modela i samih postulata u poslovanju, karakteristično je da nema bitne razlike. Svi uspješni onlajn modeli se uglavnom baziraju na reinventu nekog odavno poznatog trgovačkog modela.
Slazem se sa tobom, zato sam i rekao da je primenljiv skoro na sve

Citat:

Gornja priča se u osnovi svodi na to, šta se dešava kad advokati uđu u čitavu priču, radi zaštite vlastite proizvodnje. Mislim da su domaći startupi od ovakvih situacija (mogućnosti) trenutno udaljeni stotinama svjetlosnih godina.
Mislio sam da na nekoliko stvari iz konteksta. Recimo podatak da je budzet za copyright celih 4% ili treca stavka po velicini na budzetu. Odmah posle budzeta nabavke i plati !! Mislim da o takvim stvarima moze da se razmislja i na nasim prostorima.

A inace bi se slozio da primer ne mozemo bukvalno preslikati. Pa cak ni u zapadnoj evropi zbog jednostavnog razloga. U Evropi se ideja ne moze zastiti, a USA da.

mungos 20. 11. 2006. 20:11

Naravno, samo sam htio da malo razradim temu pojašnjenjem :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:18.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.