Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 09. 2006.   #46
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
bluesman:
4. load balancing ready

(ove 3 jednostavne reči kriju jedan vrlo zajeban issue, samo onaj ko se time nije bavio može da kaže da je easy, a sva kvalitetna rešenja koštaju dosta para i nikako se ne uklapaju u open source što je uslov konkursa)
Bingo Dok mi čekamo da se Varagić javi (nadam se da svi grešimo debelo i da ne vidimo nešto jednostavno), hajde da malo zagrebemo u tehničke detalje uslova (što ja više volim da raspravljam), posebno ovo gore oko "load balancing ready."

Hajde i da zanemarimo deo oko load balancinga servera gde se nalazi sama aplikacija (PHP, .NET, Java, itd), pošto to može da se reši jednostavnim "round robinom" (na Windows Serveru, siguran sam da ista stvar postoji i na *nix serverima) --- ukratko, DNS serveru se da nekoliko različitih IP adresa za jedan isti sajt (www.blabla.com) koje pokazuju na npr. 4 samostalna web servera - na svakom se vrti ista web aplikacija, s tim da za svaki upit, DNS server rotira redosled tih IP adresa u odgovoru, što efektivo dovodi do tog da se posetioci šalju ravnomerno na tih nekoliko web servera. Jednostavano i rešivo za par minuta. Koga interesuju detalji za Windows, neka potraži tekst koji sam postavio na NoveTehnologije.com pre nekih pola godine - godinu. Opet, to je samo ono što ja znam kao jako jednostavno rešenje.

Mnogo veći problem je baza podataka. Preferira se open source rešenje (čitaj: MySQL), a koliko je meni poznato, to bi podrazumevalo a) građenje klastera, gde ima jedna interesantna stvar (mana ili prednost, kako se uzme) --- baza se mora cela držati u memoriji na svakom od servera u klasteru. Znači, ako je baza npr. 50 GB, svaki server bi morao da ima 50 GB RAM-a, pride tuce GB za samu bazu, da može da se "razmaše". Dalje, ovo će obezbediti nesmetan rad i u slučaju da jedan od servera padne, ali ima tu još detalja.. Ljudi koji imaju iskustva sa ovakvim stvarima, onu max. cifru će pojesti za doručak, samo da krenu sa projektovanjem. Cena hardvera? Račun za struju hehe? :-) Druga stvar bi bila b) replikacija (pod uslovom da je većina upita samo za čitanje), što značajno pojednostavljuje stvar, ali opet - treba to znati lepo odraditi i testirati.

Ja bih voleo da me neko ispravi i kaže gde grešim, a voleo bih i da neko pojasni šta će na takvom, opisanom u ponudi, sajtu "load balancing" - to se meni ne čini kao nešto što jedan dobar (možda "malo jači") server neće izdržati (ili npr. 1 web + 1 db server).

Ko to uopšte ima toliko iskustva sa takvim stvarima, a da će da to SVE uradi za mesec dana (još za koje pare..)? Za takva rešenja, sa tim uslovima (osim cene), siguran sam da bi morao da se konsultuje neko iz jačih firmi (Microsoft Srbija, ili slična predstavništva/partneri), neko od kadra sa nekog od univerziteta --- pod USLOVOM da čovek zaista ima iskustva, a ne da je samo čitao o tim stvarima (kao većina nas ostalih ) ili baš iskusan konsultant (tj. iskusna ekipa). Nisam siguran ni da konsultant, ako je dobar konsultant, ne bi prvo pitao: "Jeste li sigurni da vam to sve treba?"

Jednostavno pitanje je -- koliko ljudi znate da sigurno to umeju da urade, da bude sve kako treba, za to vreme i da pristanu da to rade, za te pare? Da li bi vi očekivali da to neko za vas uradi kvalitetno, u tom roku, sa svim što su naveli?

Kao što rekoh, voleo bih da čujem da grešim i naučim kako to ide jednostavnije, jeftinije --- i za mesec dana.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 02. 09. 2006. u 09:52.
degojs je offline   Odgovorite uz citat