Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 02. 2008.   #85
Jelena Mickic
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.10.2007
Poruke: 25
Hvala: 3
8 "Hvala" u 4 poruka
Jelena Mickic is on a distinguished road
Default

Evo kako se meni cini cela situacija u Srbiji vezano za startup-ove, investitore u IT industriju, kao i ljudske navike.

Svako pocne od ideje za koju smatra da je dobra i zeli da je realizuje.
Sledece sto je neophodno jeste proveriti da li je ta ideja odrziva, odnosno da li postoji trziste za nju, koje ce mi:
• omoguciti da je plasiram i da pokrijem troskove barem prve godine poslovanja (ogromna vecina startupova ne prezivi prvih 12 meseci)
• da od sledece godine pocnem da stvaram profit,
• da pocnem da ulazem u dalji razvoj i unapredjenje projekta

(cinjenica je da za ovo treba imati realan business plan)

Moguca situacija:

• Nema trzista (zaboravi ideju, ostavi je po strani za bolje dane, nadji novu ideju)
• Ima trzista (da li imam resurse: ljudske, finansijske)
• Nemam nista od toga:
Nadji finansijera (investitora, prodaj mu uspesno svoju ideju)
Formiraj kvalitetan tim, podeli timske uloge.

Nisam nasao investitora, ali sam nasao tim:

Da li tim zeli da udjemo u ravnopravno partnerstvo, posto nemam da ih platim?
• Ne. (nadji novi tim, ili odustani od ideje)
• Da, formiramo ravnopravno partnerstvo
(ravnopravno parterstvo podrazumeva ne samo ravnopravnost na papiru, kao uzivanje u beneficijama jednog dana, vec ravnopravnu podelu odgovornosti, posveceno vreme i zlopacenje u pocetku rada)

Uh mnogo cimanja, zar ne?

Prvo, mnogo dobrih ideja kod nas ne moze da uspe, jer trziste nije dovoljno veliko.
Drugo, nemamo ozbiljne investitore koji su zainteresovani za IT sektor, jer je ulaganje u proizvodnju, trgovinu ili nekretnine mnogo unosnije na nasem trzistu sada.
Ova cinjenica, kao i nedostatak stranih investitora su direktna posledica nestabilne politicke, samim tim i ekonomske situacije.

Trece, ako se i okupi tim entuzijasta (citaj partnera u projektu) koji nemaju investitora, pa bi trebalo da ravnopravno ulazu svoj trud, sate, posvecenost kao i entuzijazam da ideja uspe, to tako ne funkcionise kod nas, jer svako uvek prioritet daje nekom svom licnom projektu ili licnim obavezama, interesovanjima.
(mission impossible da se vise od 4 ljudi okupi u zakazano vreme na conf. call-u, uvek neko ima neki izgovor)

E tu lezi problem, sto svi imaju ideje, ali nisu spremni da rizikuju.
Nisu svi podjednako spremni da ulazu svoje slobodno vreme, svoj rad, svoje znanje, svoj entuzijazam i svoje pare u krajnjoj liniji u nesto sto “ako nam se posreci nekim cudom mozda i uspe.”

Smatram da bi e- Start kada vec postoji, trebalo da organizuje neke kvalitetne edukacije-seminare, kao i informativna okupljanja, posvecene prodaji, pisanju business plana, istrazivanju potencijala IT trzista, vodjenju tima, i sl.
Sticanjem ili unapredjenjem ovih vestina, oni koji su zeljni i voljni da realizuju svoje ideje ce imati jasniju sliku sta moze, a sta ne, sta kako moze, kao i kada i sa kim moze.
Jelena Mickic je offline   Odgovorite uz citat