Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 03. 2006.   #19
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Zanimljivo da ste se konstrejnovali na izbor proizvod vs. usluga. A zasto niko ne spominje servis? Jel jedina opcija raditi development (usluga) ili prodavati skript (proizvod). OK, mozda servis spada u tu grupu "proizvoda", ali meni su to ipak 2 potpuno razlicite stvari, obe podjednako zanimljive i profitabilne.

Ja sam pokusao da ispipam trziste sa www.JustSMS.net, i mislim da tu ima dosta prostora za fin steady income. Jedino sto sad trenutno nemam resurse da ga ozbiljnije poteram. Iliju vec mesecima teram da se onaj njegov basecamp potera kao konkurentski servis 37signal-u, da im pokazemo da i mi srbi konja za trku imamo Tu cak glavni faktor i nije kolicina ulozenog novca u inicijalnoj fazi, taj deo price se najlakse zatvori, mnogo veci problem je pin-pointovati ciljne grupe korisnika i obratiti im se na pravi nacin.

Sto se tice proizvoda, business plana, startup-a i ostalog da kazem samo par reci iz sopstvenog iskustva (skromnog, znam, al ajde). Ja trenutno imam dva proizvoda, News/Article CMS i Page Generator. Potonji je vise zezanje, jedan mali test sta i kako ocekuje taj konkretan community i koliko moze da se uzme para od affiliate webmaster raspad-ekipe. Proof of concept je uspeo, moze da se odere

Osnovi proizvod mi je doneo vise muke nego radosti. Tek u nekoliko poslednjih meseci je poceo zaista (ali ZAISTA) ozbiljno da zaradjuje, sve do tada (protekla godina) je bukvalno zivotario na 2-4 prodate licence mesecno. Puno ulozenog vremena, truda i rada. Pritom uopste ne mislim na development - nego analize trzista, konkurencije, odredjivanje pravca razvoja, features, pipkanje u mraku oko tipova licenci, odredjivanja cena (mozda cak i najbitnije od svega), pokusaji da se shvati tip i profil kupaca, etc, etc...

Epilog - sada se to sve isplatilo, ali sa ofsetom od 10-12 meseci. Interni biz. plan koji sam imao na pocetku je nesto petnaesto u odnosu na to koji je razvoj proizvoda sad, prosto tada nisam imao parametre, iskustvo i feedback koji sad imam.

Ono sto mogu da kazem iz ove perspektive je: da bi lansirali uspesan proizvod - kvalitet ideje i ulaganje (developement) uopste nisu glavni fokus. Sve se moze prodati. Ono sto je najbitnije da bi to uspelo je dobro upakovana prica, JAKO dobar support, value-added services za customere, i mozda cak najbitnije - dobar tajming (time2market) i politika cena.

A to se nazalost ovde kod nas nigde ne uci, ja bi prvi isao na predavanja/seminare na kojima se to predaje da mogu... Mozda je to i osnovni razlog sto ne postoji preduzetnistvo takvog tipa na ovim prostorima jer se ljudi jednostavno plase nepoznatog.
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat