Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 11. 2005.   #21
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Veoma mi je drago što je "revitalizovana" ova tema. Verovali, ili ne, situacija se drastično menja u poslednjih nekoliko meseci... Mi smo trenutno u fazi početka buma poslovne primene Interneta...

- Kao što možete videti i na ovom forumu, nešto se dešava sa Telekomom...
- Znate za ulaganja u Pogodak.co.yu; tu je i httpool.co.yu...
- Verovatno ste čuli za prodaju sajta poljubac.com, i savetujem vam da pratite aktivnosti urbae.co.yu (počeli su sa slanjem interesantnih mailova o značaju online oglašavanja)...

Niste u pravu kada kažete da ovde već nema para od Interneta (nema od advertajzinga). Pogledajte sajtove vibilia.co.yu, tenderi.com, ekapija.com... Priča o pakom.com b2b sajtu, melodije.net, itd. Radi se o poslovnim modelima koji odgovaraju na potrebe korisnika

U poslednjih šest meseci bio sam u nekoliko navrata u prilici da pričam sa različitim pojedincima i predstavnicima firmi koji se pripremaju za Internet investicije. Video sam tri različite vrste pristupa:

1. Čisti advertajzing model
2. Sve što nije (dominantni) advertajzing model
3. Modeli koji su laki za upravljanje.

Problem sa sajtovima advertajzing modela je što se za njihov slučaj ne mogu napraviti klasične poslovne analize, što znači da se inveticije mogu desiti samo od strane onih koji se razumeju u online advertajzing. Verovali, ili ne - ovo će uskoro početi da se dešava. Pratite informacije na forumima kao što je ovaj, zvanične vesti po ostalim medijima verovatno neće odmah biti vidljive.

Najrealniji modeli investiranja su oni koji mogu posmatrati Internet kao izlog, a iza postoji klasičan ozbiljan biznis model. To je inače najveća boljka skoro svih ovdašnjih sajtova. Kod ovakvih modela mogu se dobiti realni pokazatelji poslovanja, i može se napraviti tačna struktura vlasništva, prihoda i proračuna vraćanja sredstava...

Treći slučaj je najređi, i to su modeli koji mogu biti veoma profitabilni, a imaju za osnovu poslovni model koji kada se postavi, potrebno je veoma malo direktne kontrole od strane investitora. To su obično poslovni modeli sa visokim stepenom rezidualnog prihoda (npr. ISP, Web hosting - što ne znači da su ovo profitabilni poslovni modeli na duže staze).

Razlog zbog čega sam bio u prilici da pričam sa osobama koje mogu da povuku i milione jedinica koje nisu dinari jeste u činjenici da su svi znali jednu stvar - na Internetu ima para. Razlog zašto su me kontakltirali je u drugoj činjenici - hteli su da čuju od mene odgovor na pitanje - kako Internet funkcioniše sa aspekta zarade...

Verujte, veoma je interesantno čuti na koji način razmišljaju osobe koje mogu da ulažu... Jedinstveno mišljenje je da nije problem ulagati 3 godine ako su sredstva koja se posle očekuju dovoljno veća od uloženih... Tekođe, verujte da su sve shvatili...

Kao što rekoh, pratite šta se dešava u narednih šest meseci...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat