Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 04. 2006.   #62
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ajd o ozbiljnim freelancerima. Oni pre ili kasnije moraju da se "uozbilje". Najverovatnija su dva scenarija: ili da svoj freelance posao podignu na viši nivo tako što će se ozbiljnije pristupiti, zakupiti poslovni prostor, zaposliti dodatne ljude i sve što uz to ide ili će se zaposliti u nekoj od firmi i postati deo postojećeg tima, raditi za platu i nadati se partnerskom statusu u naj slučaju.

Ja sam uvek za prvu varijantu. Veći je rizik, viši su ciljevi, sede ti ne ginu, ali na kraju se više i dobija.

Šta poslodavci nude:

- Sigurnost? Cool... Mnogi su spremni da rizikuju kako bi postigli više. Uostalom, stalan posao je uvek otvorena opcija.
- Osiguranje i zdravstveno? To košta nekih 150e u sopstvenoj režiji.
- 1000e platu... To već imamo... Uglavnom.
- Iskustvo u velikim projektima - Ovo vredi zlata! Osnivanje sopstvenog posla možeš da odložiš za koju godinu ako znaš da ćeš za isto vreme steći dosta dodatnog iskustva u stvarima koje ti kao prostom freelanceru nisu odmah dostupne.

Dakle, ako ću praviti "sajtiće", ako će mi neko prići sa pričom da moj način programiranja ne valjda i da treba da se prilagođavam načinu rada koji sam prevazišao pre dve godine bez dobrog razloga itd onda neka hvala. S druge strane ako će mi biti ponuđeni zanimljivi projekti koji podrazumevaju korišćenje zanimljivih tehnologija za platu s kojom se može normalno živeti (ne treba da bude ništa ekstra) onda nema nikakvih problema. Ne mora svaki projekat da bude po mom ukusu i ekstra zanimljiv (ni sad nije), ali da jednostavno postoji mogućnost napredovanja i učenja, da se s vremena na vreme odradi nešto što je zabavno za razvoj tj. da na kraju plata nije jedini cilj onda sam skroz OK sa tim.

Koliko vidim iz navedenih postova jedino Dinketu trebaju iskusani i formirani developeri od kojih će se posle početnog prilagođavanja očekivati maksimum. Bluesmanu treba neko ko tek počinje, ali je vredan i spreman da se prilagođava. Bocciu bi trebao neko iz srednje lige, ali da mu ne traži 2000e platu

Off Topic: Za prilagođavanje načinu rada: prilagođavam se uslovima koje imam, projektu i timu koji radi na njemu (kad radi tim, a to je retko). Svako ko je rekao drugačije nije rekao istinu. S druge strane, ne otipusujem napredne "igračke" koje mi omogućavaju da uštedim par dana ili da skript kasnije bude lak za proširivanje samo zato što su "sporije" ili "fancy". Na projektima gde imam 1 request u minuti postaraću se da MOJE performanse budu na maximumu. Ako su prioritet performanse skripte onda ću juriti njih. Ako znam da je klijent prevrtljiv i da ni sam ne zna šta hoće (što nije redak slučaj) onda ću se postarati da skripta bude dovoljno fleksibilna. Zato se ne hvatam za glavu kad mi dođe i kaže: "e, a jel to može ovako ili onako" jer znam da mi ne trebaju decenije da unesem potrebne izmene... I tako dalje.

Čisto da se zna

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 04. 2006. u 15:08.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat