Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 02. 2006.   #1
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default Proizvod vs. usluga

Ovaj post je inspirisala tema "Kako dolazite do klijenata" .

Primetio sam da na ovom forumu vecina ljudi prodaje svoje usluge, tj. radi projekte za poznatog narucioca. Zasto se niko ne upusta u pravljenje svog proizvoda (programa)? Jeste u pitanju veci rizik i jeste da je potrebno vise znanja i rada. Treba da se bavis programiranjem, marketingom, prodajom, podrskom, web dizajnom i cime sve ne, ali je i potencijalna dobit mnogo veca.
Proizvod se prodaje i kad spavas, i kad si na odmoru, i kad si bolestan, i kad radis na necemu drugom. I ne postoji gornja granica koliko mozes da zaradis.

Moja prica je da sam do sad napravio 4 proizvoda komercijalnog kvaliteta, pocev od ranih 90-tih. U proseku mi je trebalo 3-6 meseci za svaki od njih, i uvek sam radio sa strane, na ustrb slobodnog vremena.

Prva 3 proizvoda su mi donela 0 din. Ne mislim da je ijedan od njih propao iz tehnickih razloga, to jest da sam omanuo kao programer. Nekad su bile objektivne okolnosti kao sankcije, bombardovanje (koje je pocelo nedelju dana posle lansiranja jednog od proizvoda), itd. Ipak pre svega su propali zbog mojih gresaka u proceni trzista, nedostatku ideje kako ce se to prodati, kako cu raditi marketing, itd. Iz svakog promasaja sam nesto naucio. Cetvrti proizvod je konacno uspeo.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat