Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 03. 2006.   #9
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
dinke:
I ja bih pre radio na proizvodu kada bih makar imao ideju koji proizvod razvijati. Na stranu sto razvoj nije nimalo jeftin!
Mislim da je Dinke ovdje sve rekao u ove dvije rečenice, sam kvalitet ideje, odnosno novac koji ona donosi je glavni problem. Nije razvoj nimalo jeftin, ali bez dobre ideje nešam šta da razvijaš. Dosta nas ima svoje ideje i neki rade na njima, ali u pitanju je samo način zarade, dosta teže je napraviti proizvod koji će neko da kupi za određeni iznos ili da plaća mjesečni iznos za korištenje istog. Baš sam prekjuče napisao krititku Web 2.0 kompanija koje prihode najčešće zasnivaju na oglašavanju, prvenstveno na AdSense i sličnim servisima.

Citat:
STELLANOVA:
Naravno da su proizvodi isplativiji od prozanja usluga ali je za uspeh pre svega potreban biznis plan. Jedno od elementarnih pitanja ekonomije danas jeste : Kome prodati?

Takodje ne moze se ocekivati da jedan covek ili grupa ljudi rade sve. Marketing prepustiti marketinskoj agenciji. Ispitivanje trzista prepustiti agenciji koja je specijalizovana za to. Troskovi ovakvih istrazivanja znaju da budu jako mali ako se njihovim rezultatima izbegne propast projekta.
Juče sam se baš dao iznervirati na nekoj promociji gdje se govorilo upravo o toj žvaci -- biznis plan i analiza tržišta. Neko ko je prošao nekakav bezvezni trening u nekoj NGO ili na fakultetu i misli da je on sad baja što zna napisati biznis plan i zna šta je analiza tržišta, diže to u nebesa i čitav razvoj eventualnog biznisa podređuje istom. Alo, ako je neko u stanju da osmisli dobro ideju, najmanji je problem da je stavi na jednu A4 stranu i dalje prema određenim biznis plan obrazcima razvija istu, i u krajnojoj mjeri najmanji problem je angažovati za male pare konsultanta koji može da ti pomogne oko famoznog biznis plana.

Citat:
Gruja:
Cim dobijes ideju napravis reklamu i neku landing stranu gde npr. opises sta si zamislio i mozda ponudis da zainteresovani ostave mail. I za par dana i par (bukvalno) eura mozes da vidis da li postoji traznja za tako necim.
samo što takve strane niču ko počerku posle žurke, u današnje vrijeme mogao bih ladno da ostavljam dnevo po 5 puta moju mail adresu na takvim sajtovima... okej je to, ali više su se ljudi smorili i teško je sa te strane očekivati nekakav valjan uzorak.

Citat:
oliver78:
Poceo sam da pravim svoj CMS (i da ga prodajem ), u cilju savladavanja programiranja u PHP-u realnom okruzenju. I dok ja nocima kuckam skripte, koje naravno nisu savrsene, neko implementira word-press, txp... {na kojima je radio (radi) veci broj ljudi} i uzme neku paricu, a ti samo kuckaj.
Pazi, ja ne znam programera koji ne razvija svoj CMS kojeg ono godinama napucava svim mogućim opcijama (ljetos je priča išla, pa da... stavio sam i malo Ajaxa) i kojeg će jednog dana da prodaju za silne pare

Kao što je Gruja napisao, ako već pišeš CMS piše ga za neku specijalizovanu nišu, nemoj da pišeš blog CMS ili nešto slično.

Citat:
ivanhoe:
koliko sam citao po blogovima onih koji su uspeli da urade startup kako treba, napolju se takvi projekti obicno finansiraju tako sto nadjes jednog ili par investitora entuzijasta, tzv "angels"... obicno ljudi koji imaju neke veze sa tehnologijom i sa dovoljno para da mogu sebi da priuste da paralelno investiraju u 5-6 takvih malih projekata u nadi da ce bar jedan doneti dovoljno para da se sve zajedno isplati...kod nas bas i nema takvih likova koji bi nekom paru klinaca dali 10000 evra da prave nesto za internet, i to sve uz prilican rizik....ili ih mozda ja naprosto ne poznajem...
Pisao sam o start-upima dosta u seriji tekstova kod mene na blogu pod nazivom "Kako započeti elektronski biznis", aktuelan je šesti nastavak. Sedmi sam baš ranije planirao da posvetim ovoj temi "proizvod vs usluga". Pored angela imaš jako dobar primjer varijante inkubatora, organizovanih po principu ljetne škole. Imaš više na:

http://ycombinator.com/sfp2006.html

U toku tri ljetna mjeseca, ljudi daju svakog mjeseca po $2.000 po članu tima. Taj iznos je dovoljan da pokrije njihove troškove života (po ugledu na život studenata), a tri mjeseca su sasvim dovoljna da tim od tri čovjeka napravi nešto konkretno. $18.000 za prva tri mjeseca jedne startup kompanije.
mungos je offline   Odgovorite uz citat