Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 11. 2006.   #8
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Sa klasicnim medijima je stvar drugacija u odnosu na Intenet. Klasican medij ima punu kontrolu nad sarzajima koje objavljuje. Na Internetu, dajete mogucnost bilo kome da anonimno iznese stavove ili podatke koji mogu izazvati tuzbu.

Prvi problem je samo pitanje da li web sajt ima status javnog glasila ili nema. Ako jeste javno glasilo onda se njega odnosi zakon o javnim glasilima. Moje je misljenje da web sajt nije javno glasilo sve dok se kao takav ne registruje.

Ne znam da li je kod nas bilo nekih presuda u ovakvim situacijama, posto za sve vecina pretnji tuzbama za koje znam zavrsavale van suda, najcesce tako sto se vlasnik sajta prepadne pa ukloni problematican sadrzaj a retko i tako sto potencijalni tuzitelj odustane od tuzbe kada se malo udubi u stvar.

U principu, moje misljenje je da bi, ako sajt omogucava anonimno ostavljanje informacija, vlasnik ili urednik sajta trebao da snosi odgovornost za sve sto je objavljeno.

Imam nekoliko foruma i poptuno sam svestan da sam ja prva i jedina meta za eventualne tuzbe. Stoji da sam se ja ogradio od pisanja clanova, ali pred zakonom, ako je pisac teksta neidentifikovan, ja sm taj koji je odgovoran.

Zbog toga vodim racuna i moderacijom regulisem potencijane probleme, a ako na forumu postoji potreba za diskusijama koje potencijalno mogu biti u sukobu sa zakonom, takve teme su sklonjene od javnosti u privatni deo foruma i pristup njima imaju samo oni clanovi koji se izjasne da to zele da prate i da prihvataju sve eventualne posledice. Tako izbegavam javni status problematicnih clanaka.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat