Pogledajte određenu poruku
Staro 21. 11. 2005.   #10
dkurel
Moderator
Qualified
 
Avatar dkurel
 
Datum učlanjenja: 03.07.2005
Poruke: 147
Hvala: 23
2 "Hvala" u 2 poruka
dkurel is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za dkurel
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes u investiranje u portal opsteg tipa? Zasto se u Srbiji portal ne tretira kao ravnopravan medij? Izuzeci naravno postoje, pre svega mislim na B92.NET koji su izuzetno profesionalni (u to sam se i uverio) i ciji menadzment je prepoznao snagu Interneta.

Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?

Zbog cega u Srbiji nema investicionih fondova koji bi bili spremni da investiraju u nove ideje kao portal opsteg tipa a da pritom ne traze 100% vlasnistva!?
Jednostavno je:

1. ne isplati se to raditi u Srbiji - jako mala ciljna populacija a u okviru nje je jos manje onih od kojih se mogu izvuci pare

2. radna snaga u Srbiji za te stvari je preskupa (u odnosu na Indiju ili Kinu, na primer)

3. internet infrastruktura je ocajna u Srbiji

4. nas mentalitet podrazumeva i dalje racunare igrackama (jes' vraga, ti ces tu meni da naplacujes sto se zezash sa kompjuterima)

5. zato sto svi (ciljna grupa od koje treba da uzmes pare) gledaju filmove i Dnevnik a nece da klikcu po netu i ne znaju ni da ukljuce komp (uglavnom)

Ja imam vrlo jednostavan test za isplativost projekata u Srbiji koji se sastoji od pitanja:

- Moze li moja mama to da koristi ? (penzioner, antitalenat za tehniku ikakvu)
- Ako je odgovor na prethodno potvrdan, da li ce smatrati to za potrebno ? (uglavnom nece)
- Ako je odgovor i ovde potvrdan - posle koliko ce joj dosaditi ? (ovde odredjujemo zivotni vek projekta)
- Najzad - ako je sve potvrdno i odredjeno - ima li u Srbiji neko ko ima pare u dzepu da to finansira a sa dovoljnim koeficijentom inteligencije da uopste shvati projekat?

Toliko.
__________________
Train yourself to let go of everything you are afraid to loose.

BLOG? http://www.dejankurel.info/blog
dkurel je offline   Odgovorite uz citat