Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 11. 2006.   #22
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Problem tajnovitosti prikazanog je pitanje koje interesuje sve. To je rizik koji se jednostavno mora prihvatiti. Startup Show daje priliku, a ko ne riskira, taj ne profitira

Citat:
caboom:
btw. tu ideju nece cuti samo jedan investitor, nego vise njih, tako da je faktor poslovne tajne potpuno degradiran, zapravo tebi i jeste u interesu da je cuje sto vise investitora i ljudi - ne zanemari cinjenicu da ako si poceo na necemu da radis i dovoljno si sposoban i brz da vec imas veliku prednost - vreme koje si potrosio na research i devel i da vec mozda imas prototip koji obecava. u tom slucaju, zasto bi investitor otisao kod nekog drugog? u suprotnom, ni jako velika investicija te nece spasiti od propasti, samo sto ce se to desiti mozda kroz 1-2g.
Ovdje je Caboom sažeo suštinu oko problematike širenja tajne. Ako bi smo pogledali kako teče klasičan put do pronalaženja kapitala, ono što će vam svi reći da je do kapitala jako teško doći. Preneseno, morate obiti jako puno pragova i jako velikom broju ljudi pokazati ono što radite. Iako je teoretski kapital moguće dobiti iz prvog pokušaja, statistika definitivno nije naklonjena toj predpostavci. Ako biste od bilo kog VC-a ili anđela tražili da potpiše NDA (ugovor o neodavanju poslovne tajne), poslao bi vas u tri lijepe... iz prostog razloga zato što mu je posao da sluša tuđe ideje i koncepte i dnevno mu dođe 10 ljudi profila vas.

Citat:
zira:
Niko ne spori da je danas malo "ultra hot" ideja, ali njih je uvijek malo.
Jednostavno, nije princip da sa necim na cemu ces raditi ides pred konkurenciju, a posebno na jednom jako malom trzistu kakvo je lokalno, barem dok ne osiguras neku vremensku razliku koju imas iza ledja. Nije princip ni u jednoj grani privrede.
Imam inspiraciju za jedan tekst o "hot" idejama, pišem iz ovih stopa. Slažem se ovdje sa Zirom da imamo taj problem da drugi startup timovi vide ono što vi radite i pozvao bih ostale članove DPT-a da prokomentarišu ovu pitanje sa svoje tačke gledišta.

Citat:
Dakle, ako radim na nekom projektu, jasno mi je da uvijek ima par ekipa koje planiraju da to isto naprave ili vec rade na tome. I pri tome:
1. nikako ne zelim da oni vide sta ja imam i kako to izgleda, dok ne bude prilicno gotovo
2. svakako zelim da vidim kako to sto oni rade izgleda i radi, u bilo kojoj fazi.

StartupShow moze imati problem sa tackom 1, ukoliko bude bilo startapa u ranim fazama. Nadam se da sam bio razumljiviji...
Po ovom pitanju, jedino što mi kao organizatori možemo uraditi, jeste u fazi selekcije eliminisati startupe koji se bave istom stvari. Tj. ako imamo dva startupa koji figurativno prave novu Krstaricu, izabrali bi smo u fazi selekcije bolji i pustili njega u Show.
mungos je offline   Odgovorite uz citat