Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 03. 2006.   #4
djoca
kockar
Qualified
 
Avatar djoca
 
Datum učlanjenja: 28.09.2005
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 146
Hvala: 51
83 "Hvala" u 20 poruka
djoca is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za djoca
Default

Pa iz prilozenog je ocigledno da je u pitanju fora da kinta ostane u tom centru..sto je prilicno ocekivano i uglavnom se desava u ovakvim situacijama i projektima.

Probao bih ipak da temu prebacim na polje ostvarivosti jedne ovakve ideje na ovim prostorima. Naime, u skorije vreme ce se desiti totalna euforija oko otvaranja slicnih inkubatora u skoro svakom gradu po ovoj nasoj jadnoj zemljici (ne mislim iskljucivo na IT posto su oni uglavnom rezervisani za univerzitetske centre). Razlog tome su evropski fondovi koji postaju dostupni ovdasnjim uglavnom agencijama za razvoj i NVO-ima. Fondovi su obicno veliki, projekti vrednosti od 150-200k i uglavnom treba da pospese razvoj MSP-a. Elem, kako je kapacitet ljudi u tim organizacijama prilicno slab i njihov 'ekspertizam' se uglavnom zasniva na cinjenici da su se uvalili u iste i umeju da izmuzu neki dinar iz tih fondova, a najvise vremena u pripremi projekta obicno ode na formiranje budzeta...onda je tesko ocekivati previse.

Recimo, u skorije vreme je formiran jedan IT inkubator u Zrenjaninu...makar mi se cini da sam to negde video, a mrzi me da prekopavam. Ocekuje se da Mercy Corps pokrene otvaranje par po rasinskom okrugu (ne IT, nego valjda proizvodnih)
Kako sam radim i u jednoj NVO koja razmislja vec duze na istu temu, rekoh ajde da vidim sta mislite o temi kad je vec otvorena, tj da vidim sta pametni ljudi misle na zadatu temu.

Evo ukratko nasih zakljucaka...
Postoji potreba, ali ne prevelika za ovim tipom pospesivanja razvoja MSP-a. Razlog zbog cega mislim da ne postoji preterana potreba je sto mislim da je poslednjih 15 godina rada u sivoj zoni na neki nacin bio jedan ogroman biznis inkubator (maksimalno su bili smanjeni troskovi poslovanja ako nista drugo) i vecina ljudi koja je imala ideju je istu makar pokusala da realizuje. Ako pogledamo sta jedan BI moze pruziti stanaru, onda pre svega vidim upravo podrsku u smanjivanju troskova poslovanja i rizika sa kojima se neka ideja u startu srece, kao i povecanje perioda u kom ta ideja moze da zivi, a da ne stvori profit, kako bi izdrzala do stvaranja profita. E sad, novih ideja uvek ima, ali opet ne previse.
Opet, moramo da razlikujemo dva osnovna tipa BI.. jedan koji neko drugi finansira i koji u osnovi treba biti neprofitan, i drugi koji finansira neko ko sa druge strane dobija udeo u firmama stanarima. Od ovog drugog odmah da dignemo ruke u Srbiji, ostaje varijanta 1...neki strendzeri daju kintu, kako bi se neka firmica razvila i narod malo zaposlio. 3-ca varijanta IT ili high tec inkubatora vezanih za univerzitet je neka podvarijanta varijante 1 i znajuci stanje na nasim univerzitetima, pre svega moralno, ne verujem u uspeh iste.

Elem, prvi problem sa kojim se srecete ukoliko zelite da realizujete ideju je manjak prostora. Retko ko hoce da vam da novac da sagradite inkubator iz nule (pogotovo u varijanti 1), gradovi tesko daju prostor for free iako ga imaju za izvoz u napustenim fabrikama, a prakticno to je jedini nacin da do prostora dodjete jer se ocekuje neko ucesce grada uvek u tim projektima. Kad bi kojim slucajem prebrinuli taj problem (recimo da bi do para nekako dosli), onda postoji problem menadzmenta...BI po definiciji ne bi trebao da ima veliki broj ljudi u menadzment timu, i da bi bio samoodrziv ti ljudi bi morali da budu ekstra kvalitetni. Nisam siguran da je to tako lako izvodljivo, pogotovo sto ce recimo grad u celoj prici najverovatnije traziti udomljenje za neke svoje ljude.
Postavlja se pitanje i finansiranja tih start-up-ova koje je pomenuto, a koje mislim da BI i ne bi trebao da radi. Cak stavise, mislim da te firme treba da dobiju pravnu, knjigovodstvenu pomoc, da imaju zajednicku sekretaricu koja bi im obavljala neke redovne poslove (ne mislim na to sto ste pomislili perverznjaci....:-)...mozda, eventualno neku pomoc u opremi, ali nikako materijalnu pomoc. Makar, nisam sretao takve slucajeve osim u varijanti privatnih inkubatora o kojima kazem ovde mozemo samo sanjati.

Jos jedan problem u Srbiji je mislim manjak nekih jakih i inovativnih ideja koje bi mogle da budu stanari inkubatora. Deluje mi da ce se to svesti na inkubiranje firmi koje bi radile posao koji su mnogi drugi pocinjali van inkubatora, sto nije bas idealno resenje jer pravis pometnju na trzistu.

Problem je i velicina inkubatora...ne bi trebao da bude manji od 20-ak stanara...makar ima malo uspesnih koji su manji (pri tom ne mogu da se setim nijednog, ali mozda ima). U ovom slucaju 3 firme je smesna cifra, stvarno ne vidim poentu i nije mi jasno kako su dobili projekat osim sto se u Bosni daje za sve i svasta kinta.

Eto...neka moja ideja za koju i dalje bunarim je otvaranje jednog takvog inkubatora u KG-u...ali nisam preveliki optimista, pre svega jer je vec prva stavka golem problem, a onda bi druga bila neresiv usled verovatne navale kurte i murte da udome svoju decicu....Najmanji problem je dobijanje projekta, to je najsmesnije.... A cifra koju su ovi dobili je ludilo velika za tako nesto.
djoca je offline   Odgovorite uz citat