Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 11. 2006.   #18
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zira
Hoces da kazes da si spreman svoj projekat koji je fazi biznis plana ili nekoj ranoj fazi podijeliti sa 20 IT domacih kompanija? Je ne mislim da je to pametno
hm, pa zar nije konkurencija prisutna na celoj planeti osim ako projekat nije strogo lokalnog karaktera (sto te opet ogranicava u broju investitora koji bi bili spremni da investiraju u projekt lokalnog karaktera, osim ako jako dobro ne poznaju domace trziste)? tesko mi je da poverujem da na nekoj ideji, ako je upotrebljiva, trenutno ne radi bar jos 2-3 tima/osobe...

Citat:
Sto se tice toga da bi to odbilo investitore, isto se ne slazem, ozbiljni ljudi ne idu okolo i pricaju sta ce da naprave, vec to prvo naprave, pa onda pricaju. Dakle, upravo suprotno, mislim da bi i njima vise odgovaralo da se o stvarima u koje ulazu novac ne prica na taj nacin.

Ovo sve po osjecaju pricam, nemam konkretna iskustva.
ne, nije stvar u tome, nego naprosto sta investitora sprecava da ne ode do drugog tima koji radi slicnu stvar - za koju je on potencijalno zainteresovan i kaze im "znate momci, ovaj momak radi bas cool stvar i bio bih zainteresovan ako bi mogli da ubacite i taj feature", ovo je cesce u VC fazi - i to se stalno desava i nema niceg "nemoralnog" u tome - naprosto pravila slobodnog trzista, ali ono sto ce te prodati nije tajna u formi "zarko's magic keyboard", nego ideja, prototip (demonstracija bez osnovnog prototipa, ma koliko banalan bio, i nema neku vrednost, a onda si vec u fazi da si nesto uradio - niko ne daje novac na lepe ochi osim prijatelja i porodice) i dokaz da si spreman da zavrsis posao i da ga zavrsis pre i bolje od ostalih. ovo sto sam spomenuo je veoma cesta praksa u USA, ne znam za juropu i pogotovo za ovdasnje prilike.
ono sto bih ja uradio da sam u poziciji investitora je (veoma banalizovano):
1) saslusao bih ono sto me zainteresuje u prva 2 minuta prezentacije
2) proverio bih kakva je konkurencija i trziste za ono sto namirisem da je dobro i potencijalni moneymaker koji bi mogao da udje u 2gi round finansiranja (npr. VC kapital), ili da se proda, ili da donosi novac
3) proverio bih da li je tim koji prezentuje tu ideju kompetentan - veoma detaljno, ljudi su obicno slaba karika
4) proverio bih da li mi je mozda bolje da investiram u nekog drugog ko proizvodi slicnu stvar

of korz, just my $.02, kao i u prethodnoj poruci.

btw. tu ideju nece cuti samo jedan investitor, nego vise njih, tako da je faktor poslovne tajne potpuno degradiran, zapravo tebi i jeste u interesu da je cuje sto vise investitora i ljudi - ne zanemari cinjenicu da ako si poceo na necemu da radis i dovoljno si sposoban i brz da vec imas veliku prednost - vreme koje si potrosio na research i devel i da vec mozda imas prototip koji obecava. u tom slucaju, zasto bi investitor otisao kod nekog drugog? u suprotnom, ni jako velika investicija te nece spasiti od propasti, samo sto ce se to desiti mozda kroz 1-2g.

Poslednja izmena od caboom : 16. 11. 2006. u 15:35.
caboom je offline   Odgovorite uz citat