DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 01. 2006.   #31
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Dragan Varagic:
U tom kontekstu sam i naglasio Web 2.0 koncept, ali priča sa POSLOVNOG aspekta - tj. šta time dobija krajnji korisnik: vlasnik sajta i posetilac sajta.
Mislim da priča o Web 2.0 nije još uvijek adekvatna za simpozijume ovakve prirode. Realno govoreći direktni poslovni aspekt i benificije za vlasnike sajta još uvijek ne postoje. Web 2.0 se tiče proizvoda kao što su Flickr, Gmail, Netvibes, itd. koji su u stvari aplikacije za široke narodne mase. Koliko vidim i u inostranstvu se o Web 2.0 priča isključivo na specijalizovanim konferencijama (bilo ih je tek nekoliko) posvećenom istom. Znači namjenska priča o Web 2.0 i Ajaxu može napraviti konfuziju, pogotovo kad se ista predstavlja privrednicima i menadžerima. Jeste Ajax implemetiran u GAP.com, ali u pitanju je prije developerska, nego striknto poslovna strana priče...

Moje mišljenje je da treba sačekati 2007., do tada će se pojaviti sigurno i domaće Web 2.0 aplikacije i da kažem kompanije koje stoje iza istih, e sada to bi sada bilo zanimljivo. Znači priča ide od aplikacija koje rade mali timovi, side-business fonemen, konkretno da se pojavi neko ko ima takvu kompaniju, da priča kako ovdašnji takvi timovi i proizvodi mogu biti globalno konkurentni, presjek scene i sl. Sa poslovne strana, zbog prisustva ljudi iz privrede i bankarsog sektora, mogla bi se načeti tema o pronalaženju sredstava za investiranje u takve projekte. Odnosno, posle čitave te priče, da li bi neke investirao u srpsku Web 2.0 kompaniju?

Citat:
bluesman:
Lep tekstić, samo sam prekršten u neki popokatepetl (prezime)...
Takodje lijep tekst, i kod mog prezimena je sitna greška koji je ionako svakodnevno pristna kad neko napiše moje ime pa ne igra veću ulogu, ali eto ja sam Bijelić sa IJE, a ne Bjelić
(iako postoje i Belić, i Bjelić i na kraju u mom slučaju ispravno Bijelić)

Citat:
Dejan Bizinger:
Samo mi je neobicno da autori placaju kotizaciju pa makar ona bila i 50%. To nije praksa u svetu. Negde cak daju i besplatan smestaj ali meni to u ovom slucaju nije potrebno.

Nije neka cifra ali smatram da autori treba da budu izuzeti od bilo kakve kotizacije. Sta drugi misle?
Potpuno se slažem sa ovim. Ne znam kakva je praksa u svijetu, nije nešto ekstra velika cifra, ali mislim da predavači, barem oni po pozivu , trebaju biti izuzeti iz kotizacije.

Inače kad rekoh autori po pozivu, procedura za postavljanja abstrakta je predpostavljam standardna?
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2006.   #32
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Dobro, priča je sledeća: Onaj ko ima rad po pozivu taj ne plaća kotizaciju. Onaj kome se prihvati rad, a nije po pozivu, taj plaća 50% kotizacije, i to samo prvi autor. Ostali autori plaćaju punu kotizaciju.

Da ne bi bilo zabune, možete pogledati pravila ove vrste i na najvećem IT skupu kod nas: http://www.edrustvoscg.org.yu/yuinfo_papers.htm

Što se tiče Web 2.0, ok... Mislio sam da budemo malo aktuelni

Dodao sam u tekst na mom blogu i detalj koji je dobro pitao Dejan - Trajanje izlaganja je 15 min.

Na osnovu dužine trajanja skupa, broja predavanja i same koncepcije događaja (npr. drugi dan u poslepodnevnim satima se obavezo ide u posetu nekom turističkom mestu. Prošle godine smo išli u jednu vinariju). Došlo se do toga još pre 3-4 godine da je optimalno trajanje predavanja 15 min. U svetu je praksa da predavanja budu između 10 i 20 min, u zavisnosti od koncepcije skupa.

P.S. Ispravio sam i tvoje prezime Marko

Poslednja izmena od Dragan Varagić : 18. 01. 2006. u 18:56.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2006.   #33
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Da ne bi bilo zabune, možete pogledati pravila ove vrste i na najvećem IT skupu kod nas: http://www.edrustvoscg.org.yu/yuinfo_papers.htm
Izgleda je to praksa kod nekih konferencija kod nas, ali opet, ne i na svim. Recimo, na Sinergiji kao najznacajnijoj manifestaciji nije tako. Ali Sinergija je - Sinergija, Microsoft je - Microsoft. Ja sam 2 puta bio na Sinergiji i nisam placao nista a nisam drzao ni predavanje. Imao sam press akreditaciju. Na mnogim mestima u inostranstvu, organizatori placaju predavacima da dodju i predaju. Organizatori Sinergije za svoje predavace iz raznih krajeva sveta "samo" placaju avionsku kartu do Beograda.

Da li i novinari i medijski sponzori na E-trgovini placaju kotizaciju?

Pre nekoliko godina je postojala mogucnost da idem kao predavac na najznacajniju Internet marketing konferenciju u Evropi - Internet Marketing Conference - sve placeno, ali bukvalno sve.

Moje misljenje je da konferencija treba da pravi pare od sponzora i ucesnika a ne od predavaca. I ne samo od njih. Tu su i "propratni ucesnici". Mnogi organizatori zaradjuju i od npr. vlasnika hotela i restorana sa kojima naprave aranzmane. Dobro vlasnicima hotela - dobice nove posetioce, dobro posetiocima - dobice neki popust posto su ucesnici skupa. Drugim recima - win-win situation.

Ne bih voleo niko pogresno da me razume, nisu u pitanju neke pare, ali za te pare sam sinoc kupio jaknu u Springfield-u, na snizenju . Ovo bih isto napisao da se placa i 100 dinara.

Ja nemam problema sa smestajem, ali neko kao npr. Marko koji dolazi iz Banjaluke ce se iscimati najmanje 6 sati da bi dosao do Palica, platice kotizaciju, pored toga i smestaj (koji je sve samo ne jeftin u pomenutim hotelima), potrosice neke i pare i na izlazak a pritom ce i odrzati predavanje i doprineti konferenciji.

BTW. Na Zapadu organizatori konferencije obezbedjuju povoljnije uslove za ucesnike skupa koji odsedaju u hotelu tj. ima odredjeni broj unapred rezervisanih soba pa kada dodje gost i pozove se na konferenciju na koju dolazi dobija npr. 20%.

Da li je ovde takav slucaj?

Nije problem, doci cu, ali mozda i najvise zbog osoba koje bih zeleo da upoznam a to nisu prvenstveno privrednici (dobro, neki i imaju svoje doo-ove i agencije :-)) nego vec pomenuti istaknuti domaci Internet aktivisti, novinari i vlasnici sajtova i blogova.

BTW. Zar nije Sinergija najveci IT skup kod nas?
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 18. 01. 2006. u 21:22.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2006.   #34
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Mislim da bi kratko predavanje o Web 2.0 bilo jako zanimljivo. Ne možeš da smestiš mnogo u 15 min tako da ne bi trebalo da bude bojazni od toga da predavač smori ljude sa previše tehničkih detalja. Mislim da je 15 min sasvim dovoljno da se ljudima kaže šta se podrazumeva pod Web 2.0 i da se istaknu prednosti i mogućnosti primene.

Nešto čisto informativno, da se ljudima pokaže šta su trendovi i šta oni mogu dobiti otvaranjem svojih servisa i primenom stvarčica o kojima brbljamo po dev forumima

Ili grešim?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 18. 01. 2006. u 21:03.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2006.   #35
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Radovi po pozivu se samo pošalju (ne treba abstract), i pripremi se ppt za 15 min predavanja.

Ove godine ćemo za sve učesnike vraćati na doradu ppt-e koji imaju sumnjiv broj slajdova. Dešavalo se da neki pošalju ppt sa po 60 slajdova!

Akreditovani novinari naravno ne plaćaju kotizaciju, gde to ima

Ne bih baš da pričam o finasijama pošto to uopšte nije moj domen na ovom događaju (uskoro će biti objavljen spisak svih odbora Skupa), ali mi ipak živimo u Srbiji. Čak i kada dođete na skup ne možete videti gde sve ima i kolikih troškova za različite veće i manje stvari u organizaciji. Za sada još nema dovoljno sredstava (kada se saberu svi sponzori i kotizacije) da se poziva neki svetski stručnjaci i da im se plaća put i smeštaj.

Npr., prošle godine samo ručak za novinare prvi dan je stajao 1.000 EUR. Da ne spominjem našu narav gde je nekoliko desetina osoba koje su platile samo kotizaciju pokušalo da se "ogrebe" o isti ručak

A što se tiče troškova za dolazak na Simpozijum, to bi trebalo da posmatrate kao mini radni odmor i kao investiciju za vaše poslove.

Kod nas su ovakvi događaji proces koji je svake godine sve ozbiljniji, što vam mogu potvrditi oni koji na E-trgovinu dolaze više godina. Kada budete videli najave za poznatije svetske "face" na Skupu, tada ćete znati da je skup na nivou onih koje Dejan spominje. Ipak, svake godine ima sve manje problema sa nalaženjem sponzora i ovaj trend bi trebalo da bude sve povoljniji...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2006.   #36
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kai
Mada i Akademski dani su zanimljivi, još sam student.
off: Bilo bi ql da se u novoj temi napravi lista akadamskih skupova koji postoje kod nas. Ja sam npr bio samo na Sinergiji, a ovo godine cak nije ni bilo akademskog dana.
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 01. 2006.   #37
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Moram da priznam da mi nije jasno to sa izlaganjem od 15 minuta. Odnosno, stičem utisak da se na tom simpozijumu isključivo ide na kvantitet (što više radova) a ne preterano na kvalitet što mi se nimalo ne sviđa. Kao rezultat toga očigledno i imate situacije poput ove.

Evo vam primer jedne velike PHP konferencije: http://www.phparch.com/tek/tek_schedule.php

U pitanju je trodnevna konferencija koja će se održati otprilike u istom periodu u Orlandu (Florida, USA). Obratite pažnju na broj predavanja i dužinu istih. O imenima neću da pričam, svako ko je ikada napisao makar i liniju PHP koda prepoznaće barem nekoliko predavača. Takođe, zvaničan raspored je već sada dostupan svima, što nije slučaj za "etrgovinu" gde se sudeći po nekim postovima na es-u prošle godine 5 dana pred simpozijum to nije znalo!?

Da još dodam i da se apsolutno slažem sa Dejan Bizingerom glede plaćanja učešća na simpozijujmu, tj. smatram da ljudi koji drže predavanja ne bi smeli imati ni dinar troškova.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 01. 2006.   #38
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Generalno, postoje dve vrste skupova ovog tipa - skupovi po pozivu i skupovi koji u celini, ili u jednom delu su otvoreni, tj. imaju radove koje potencijalni predavači samostalno šalju. U drugom slučaju, koji je najčešće vezan za naučne skupove, različiti stručnjaci šalju svoje radove, a programski odbor određuje koji radovi zavređuju da budu primeljeni na nivou predavanja na skupu, koji da budu predstavljeni na "oglasnoj tabli" - panelu, a koji da uopšte ne budu prihvaćeni.

Simpozijum "E-trgovina" od početka je definisan kao kombinovano naučno-popularni skup, gde se određeni broj radova obezbeđuje po pozivu, a drugi deo zavisi od toga ko i kakav rad prijavi.

Kod skupova koji su kompletno po pozivu, veoma je jednostavno da se unapred dugo vremena znaju sva predavanja i predavači, a kada pogledate termine za predaju i pregled radova, jasno se može uočiti zašto se kod ovog tipa skupova kompletna lista učesnika dobija mnogo kasnije. Prošle godine smo uspeli dosta ranije da objavimo spisak radova, kada se uporedi sa prethodnim godinama.

Filozofiju ove vrste skupova (karakteristični su za oblasti u kojima vlada potencijalno šire interesovanje javnosti - ne samo naučnici i stručnjaci) možete donekle uporediti sa EXIT-om - koliko ima grupa i koliko traje koncert po grupi (puno muzičkih grupa i i kraći nastupi muzičara). Kada saznate za kompletan spisak izvođača na Exit-u?

Postoje "nosioci"/"zvezde" skupa, na osnovu kojih se posetioci opredeljuju da li će dolaziti na skup, a postoji i prethodna "istorija", pa se posetioci opredeljuju da će doći zbog prethodnog iskustva, kvaliteta i same zabave na događaju, prijatelja, kontakata, i sl.

Inače, u posednjih 6 godina trend je da na "E-trgovini" smanjujemo broj radova, a ne da ga povećavamo. I sa aspekta trajanja skupova ovog tipa postoje dve gdupe skupova - skupovi sa manjim ili većim brojem predavača. Ako je veći broj predavača, vreme izlaganja se smanjuje.

Veći broj predavača daje raznovrsnost tema i pristupa, i što je veoma važno - daje mogućnost da određeni broj učesnika provede delove predavanja koja ih ne interesuju u razgovoru sa drugim učesnicima skupa, u šetnji, druženju, zabavi...

U mom slučaju, npr. svih ovih godina obično ne prisustvujem delovima koji se odnose na E-banking (nije baš moja sfera interesovanja) i npr. zaštitu, i te delove skupa iskoristim za razgovore i druženja dole u restoranu... Dok ne dođu predavanja koja me interesuju, ili dok nemam neke obaveze kao jedan od organizatora.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #39
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Smile oko e-trgovine

Red je da pozdravim clanove foruma pre svoje prve poruke,

Sreo sam se juče sa Dejanom Bizingerom pa smo se pored ostalog dotakli i e-trgovine. On me uputio na ovu raspravu koja se baš "zahuktala".

Pošto aktivnosti u vezi ovog skupa pratim od njegovog osnivanja a na poslednja dva sam učestvovao kao posetilac i medijski sponzor (uređujem e magazin www.emagazin.co.yu) pa da vam prenesem zapažanja.

Developer nisam pa ću ocenu stručnog dela ostaviti kompetentnim. Ono na šta želim da vam ukažem su, kako ih mi novinari zovemo "strateška pitanja". Dakle dešavanja u najvažnijoj sali ovog skupa a to je ona kafanska. To je mesto gde se ljudi sve vreme održavanja simpozijuma muvaju, piju kafice (i ponešto jače), druže, upoznaju, razmenjuju, predlažu jedni drugima saradnju i podsećaju na poslovne predloge iznešene prošle godine. Da bi bio jasniji zamislite za jednim stolom direktora Pakoma, direktora Pogotka, direktora balkanskog širenja NajDi.si-ja, direktora VEZE, ljude iz Apis grupe, Varagića koji privodi direktorku marketinga Plive, dva neverovatno gotivna lika koji vode poslovanje provajding dela makedonskog Telekoma, pojavljuje se direktor sajta B92 koga je uhvatila prolećna kiša, tu je ekipica iz pančevačkog MadNet-a itd. Pri tom su svi veoma pozitivno raspoloženi, opušteni, imaju vremena i prija im prolećno sunce. Potpuno idealno mesto za uspostavljanje i učvršćivanje poslovnih kontakata. Da napomenem da sam za neke događaje na našem internetu tu čuo godinama pre nego što su se pojavili (za nameru da se uspostavi kancelarija HttpPull-a, npr. saznao sam na Paliću 2.5 godine pre nego što je otvorena)

O medijima da i ne pričam, svi smo tamo i svi imamo naćuljene uši pa narednih nekoliko meseci baštinimo dobre ideje za tekstove i kontaktiramo ljude koje smo tamo upoznali.

Ukoliko ste developer koji ima mnogo znanja i prodaje ga drugome za platu onda na Palić možete da odete i kada se ovaj skup završi da odmorite od noćnog rada, što toplo preporučujem. Ukoliko ste u preduzetničkom fazonu trebali bi da se pojavite. Neki vrlo interesantni poslovi su dogovoreni i kvalitetne saradnje uspostavljene kako na samom skupu, tako i u "Vinskim dvorima" ili u pivnici-piceriji kod auto kampa.

Vidimo se na Paliću

eMiloje

P.S. Subotica je lepa ali kafići rade do 23 radnim danom i nešto duže vikendom

Poslednja izmena od Miloje Sekulic : 29. 01. 2006. u 18:30.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #40
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Dobrodosao eMiloje . Nadam se da ce biti dosta tvojih poruka na forumu.

Simpatican tekst . U pravu si sve sto pises, treba doci na konferencije pre svega zbog kontakata.

Nisam upoznat sa tim da kafici u SU rade do 23h, iako je mozda i tako posto u SU retko izlazim do kasno vece.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Utisci sa eTrgovina 2007 nixa Opušteno 9 29. 04. 2007. 11:49
VIDI Web top 100 2006 Aleksandar Marković Linkovi 0 19. 12. 2006. 10:53
PR WEEK Belgrade 2006. Ilija Studen Opušteno 13 05. 11. 2006. 13:17
Downtime 2006-08-30 bluesman Obaveštenja, predlozi i pitanja 1 31. 08. 2006. 20:21
Sxsw 2006 Goran Aničić Web design, Layout, User Interface 4 20. 03. 2006. 11:04


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.