DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 04. 2006.   #91
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Kuvanje kafe se uči za jedan dan, provjereno u praksi

Što se tiče krive učenja, ne pričam o tipičnom šljakerskom poslu (evo ovo ti je ovdje kanal, evo ovo ovdje ti je budak pa izvoli druže) nego o filozofiji, biznisu i pristupu radu, to je bitno. A ti tehnički, odnosno šljakerski dio, možeš sasvim perfektno da savladaš i kod kuće. Hoću da kažem da možeš u okruženju prave firme i sa pravim ljudima u dvije nedelje da zagaziš na pravi način u esencijalno pitanje: kako stvari funkcionišu. Najvažnija je tu inspiracija, da te ti ljudi inspirišu kako se stvari rade i da možeš na konto njihovih iskustava da formiraš temelje vlastite vizije. Pobogu, valjda smo svi mi bili u situaciji da sa nekim popričamo sat vremena, a da nas je tih 60min inspirisalo više nego kamara pročitanih knjiga i svakodnevnih 100-njak blogova u RSS feederu ;-)

Tu je možda ta razlika između efektivnosti (raditi prave stvari) i efikasnosti (raditi stvari na pravi način).
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 04. 2006.   #92
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja sam iskreno protiv volontiranja, jer zelim da covek koji radi oseti bar neku obavezu. Poznavajuci ljude, oni ce uvek da se pozovu na cinjenicu da "rade za dzabe" i otprilike "ne mozes mi nista". Ne mogu ti ja nista ni ovako ni onako, to je sve tvoja stvar, ako ti shvatis da ne radis za mene vec za sebe, onda si vec u startu napravio veliki posao.

Moram za kraj da kazem da se slazem skoro u potpunosti sa stavovima degojs u vezi same filozofije zaposlenja i karijere.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #93
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Mislim da ti je poznato da ovde cesto ljudi i volontiraju kako bi stekli iskustvo i dobili priliku za bolji posao. Sta je tek onda za to reci, posto znaci rade bas besplatno?
volontiranje je specificna stvar, posto se to radi odredjeno (obicno ne predugo) vreme sa nekim odredjenim ciljem (da steknes iskustvo, dobijes mesto koje se tesko dobija ili iz zadovoljstva), tako da si na kraju zaradio nesto, samo ne novac... kao sto mozes da bidujes za neki posao jeftinije, jer racunas da ce ti se dalja saradnja sa tim klijentom isplatiti...to su sve skroz ok taktike..

Ja sam mislio na situaciju gde se od ljudi ocekuje da za male pare sljakaju 8 i vise sati dnevno od sad pa nadalje... onaj ko mora, nema izbora, ali ko moze da bira, mislim da nije uopste glupo da proba da zavrsava neku skolu, sedi kuci i uci o novim tehnikama, ili vec nesto peto...jer znate i sami, jednom kad krenes da sljakas fulltime, zakopao si se, tesko je stici da jos nesto radis i ucis zaista. Ne mozes da stignes ni da trazis drugi posao kako treba, jer su razgovori za posao obicno u radno vreme...

Tako da je na kraju pitanje gde ces vise da naucis i bolje da prodjes, sedeci kuci i citajuci o novim stvarima, probajuci, programirajuci za svoju dushu, radeci neke svoje projekte mozda, ili radeci svakog dana echo "ovo", echo "ono" za neku bednu kintu...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #94
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Eto, ova diskusija se stvarno odužila

A što se tiče osnovne teme - kako do stvarno dobrog (radnika) Web developera, evo jednog pravog odgovora:

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Okačite plakate po fakultetima. Tamo upravo ima "klinaca" koji su spremni da rade, ali im niko ne daje skoro nikakvu šansu da se pokažu ili da nauče više.

...

Btw, očekujte veliki šum jer na jednu osobu koja vredi dolazi 10 koji ne vrede previše ulaganja.
Izgleda da imam veliku sreću što predajem na više mesta i srećem veoma perspektivne osobe sa manje ili više znanja. Činjenica je da mogu proceniti na osnovu njihovog rada na mojim predmetima da je veoma veliki broj osoba kojima uopšte nije problem da rade da bi što više naučili (jeste da se u mom slučaju ne radi o Web developerima, ali situacija je sigurno veoma slična). Više puta sam studentima davao različite manje projekte koje su veoma uspešno uradili u naznačenom roku, i to ne besplatno.

Npr. što se tiče managerskih/marketing/sales poslova u firmama, bio je jedan broj vas na E-trgovini, tamo je bilo 20-tak studenata prva dva dana, a treći dan preko 100. Da ne spominjem da je jedan od osnovnih razloga njihovog dolaska upravo bilo eventualno upoznavanje sa potencijalnim ponjuđačima poslova.

Dovoljno je da vam prikažem jedan case sa pomenutog skupa: Jedna studentkinja koja je za vreme svečane večere bila u društvu nekoliko vlasnika firmi (nije bila jedina ), posle Simpozijuma je dobila tri ponude za posao. Veoma se brzo moglo videti da se radi o osobi koja je spremna da radi, da je sposobna i da ima dovoljno znanja za određene vrste poslova (marketing, management, sales).

...

Što se tiče same diskusije, veoma je bitno znati da u njoj učestvuju osobe sa veoma različitim brojem godina i pretodnim iskustvom, i upravo sa tog aspekta i postoji razlika u pristupima istoj temi. Najbolji primeri su Mungos (19) i Bluesman (3.x), gde konstatacija Mungosa da posmatrajući primere starijih on bi trebalo da čeka 10-15 godina da napravi firmu i krene sa ozbiljnijim biznisom.

Kako sam (hvala Bogu) često u kontaktu sa osobama koje su mnogo mlađe od mene, vidim da ipak živimo u sasvim drugačijem vremenu nego pre npr. 10-tak godina. Sve je veći broj "klinaca" koji kreću sa svojim firmama u 18-21 godini, imaju odmah dobre rezultate poslovanja, kreću sa zapošljavanjem, itd. Primer može da bude g. Orlić (www.madnet.co.yu), kojni je sa 17 godina napravio prvu firmu, sada ima 12+ zaposlenih, preko 50 miliona dinara mesečnog prometa u comp & internet idustriji, a ima 26 godina. U međuvremenu završava fakultet.

Juče sam dobio poslovnu ponudu za konsalting od osobe koja ima marketinšku agenciju, bavi se developmentom i marketingom, ima nekoliko ozbiljnih projekata (reference tipa Dijamant, MB pivo...), firma zarađuje od internacionalnih projekata, uporedo studira ekonomiju (marketinško usmerenje)... i čovek ima 19 godina! I pored svega, ista osoba traži mogućnost da volontira u firmama gde bi mogao što više toga da nauči iz oblasti koje ga interesuju.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #95
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Da, to sam video, ali sam nekako propustio da prokomentarišem ( imam totalni haos sa majstorima, na kraju će da se pobiju moler i keramičar, pa glumim UN ). Ne mislim, mungos, da treba da čekaš 15 godina, daleko od toga.

Ne bih ni ja čekao 15 godina da nisu bile takve okolnosti. Ti si u velikoj prednosti pošto si ranije počeo, dolaziš na koliko-toliko izgrađen envirnoment, imaš više informacija na dohvat ruke i tehnologiju koja je već opšte poznata i što je važnije prihvaćena i priznata.

Sigurno se Peđa i Dinke (kao predstavnici 30++ generacije) sećaju kako je bilo pre 10-11 godina kada je sve počelo ovde. Kada sam ja počinjao, pre 15 godina (ja sam tada bio samo dizajner i radio samo DTP), nije ni bilo interneta. Sve što znaš, morao si sam da provališ. Kakve kreditne kartice i kupovanje knjiga, najbolje što smo mogli je da kupimo neki bajati PC Magazin ili BYTE i odatle se informišemo. Klijenti (ne samo u Srbiji nego i u svetu, pa čak i u toku .com boom-a, samo što je u Srbiji taj procenat bio daleko veći nego u svetu) nisu bili dovoljno edukovani, niti su mogli da prepoznaju značaj web sajta. Za srbe je to bilo samo stvar prestiža, više kao ono "ko ima noviji mobilni telefon". Da ne govorimo o e-business, e-marketing i sličnim stvarima.

Znači, bez ikakve želje da se žalim i kukam jer i to što smo prošli je veliko i neprocenjivo iskustvo, hoću da ti kažem da ne čekaš 15 godina ako već planiraš nešto tako, već da kreneš odmah jer već imaš više nego dobar kick-off, mnogo bolji nego što smo mi "čekači" imali.

Off Topic: Ilija, što se vojske tiče, ni meni se ne sviđa, ja sam služio godinu dana + 3 meseca, ali tvoji razlozi su totalno pogrešni. Naveo si uglavnom da ti smeta "autoritet", a po meni si trebao da navedeš jedan pravi razlog - totalno izgubljeno vreme. 6 meseci iz moje perspektive zvuči smešno malo, ali opet to možeš da skapiraš kao jedan najduži odmor koji ćeš imati u životu. Mislim na mentalni odmor, ne fizički, i mogu ti reći da bi meni sada prijalo nekih 6 meseci u vojsci gde samo razmišljaš kada će klopa i kada ćeš u grad, o svemu ostalom razmišljaju oni koji su plaćeni za to.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 27. 04. 2006. u 12:50.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #96
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Dragan Varagic:
Dovoljno je da vam prikažem jedan case sa pomenutog skupa: Jedna studentkinja koja je za vreme svečane večere bila u društvu nekoliko vlasnika firmi (nije bila jedina ), posle Simpozijuma je dobila tri ponude za posao. Veoma se brzo moglo videti da se radi o osobi koja je spremna da radi, da je sposobna i da ima dovoljno znanja za određene vrste poslova (marketing, management, sales).
Mislim da znam o kome se radi

Ta djevojka ima uređeni šarm kojim zrači na okolinu i višestruko je telentovana u komunikaciji, zna da kaže prave riječi u pravo vrijeme. Opet, to je prirodni dar za snalažljivost da iskoristiš dobru priliku za lični PR.

Opet ako je na toj večeri bilo 20-tak studenata, a ona jedini dobila ponude za posao, to je jeli 5% uspješnosti. Ako tek ako je uključujući treći dan na Simpozijumu učestvovalo 100 ljudi, a ona jedina pogodila bingo, to je ta realna cifra, 1-2% ljudi zna dobro da iskoristi šansu. Ostalih dvadeset studenata je na večeri presjedilo za studentskim stolom, sa likovima sa kojim su svaki dan na faxu, znači nisu se dovoljno angažovali.

Citat:
Sve je veći broj "klinaca" koji kreću sa svojim firmama u 18-21 godini, imaju odmah dobre rezultate poslovanja, kreću sa zapošljavanjem, itd.
Nije nikakav problem krenuti sa 18 godina, ali sa tatinim parama. U tome je ta razlika, uz solidnu garderobu i popratnu priču, te početni kapital koji je tata obezbjedio, nije nikakav problem otvoriti (IT) firmu i zaposliti nekog i eto imaš svoju firmu. U iste te krugove sa referetnim klijentima će isto tata da te ubaci. Sada to je jedan jako malo procenat ljudi koji ima mogućnost da starta tako, većina nas ostalih je u from scratch fazonu. Pa neko krene u 25, nekoj u 35, neko nikad. Imao sam ja wannabe-firmu još u 15-toj godini, ali to nije sucess story

Orlić je pak dečko fenomen.

Citat:
bluesman:
Znači, bez ikakve želje da se žalim i kukam jer i to što smo prošli je veliko i neprocenjivo iskustvo, hoću da ti kažem da ne čekaš 15 godina ako već planiraš nešto tako, već da kreneš odmah jer već imaš više nego dobar kick-off, mnogo bolji nego što smo mi "čekači" imali.
Right here, right now. Ja još uvijek nisam siguran koliko je ovo tržište, tj. da prebacimo stvari na regionalni teren, regionalno tržište razvijeno. Trenutno pripremam jedan start-up za regionalno tržište, nadam se da će prvi rezultati biti opipljivi negdje tamo sredinom ljeta, možda i ranije. Postoje dobre šanse da u međuvremenu otvorim i vlastitu consulting agenciju, sa specifičnim portfolijom mojih usluga, pa ćemo da vidimo kuda stvari idu.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #97
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Potpuno se slazem sa bluesmanom, nekada je bilo teze, jer nista nismo imali, cak ni trziste. S druge strane bilo je i lakse jer smo i znanje postizali postepeno a nove tehnologije probali onako kako su se i pojavljivale. Danas je to nesto teze jer postoji razvijeno trziste, konkurencija, raznovrsne tehnologije i sve to treba savladati u kratkom roku.

Opet, mislim da je danas lakse: sve je tu, samo treba volja i strpljenje da se savlada neophodno. Mada, imam utisak da je i tu stvar obrnuta. Nekada su ljudi imali mnogo vise volje da uce a danas, kada je sve na raspolaganju bas i ne.

Moram priznati da je mene vreme pomalo i nacelo, nemam vise toliki elan kao nekada, pa cak pomalo razmisljam da prodam firmu i odem u penziju ili da merdzujem firmu sa nekim iz iste branse. To je u stvari posebna tema posto gledam ovu diskusiju i sve vise razmisljam o tome kako ovde ima nekoliko ljudi koji imaju potpuno iste probleme, a kad bi se udruzili i radili zajedno, sve bi to resili i usput stvorili tako jaku ekipu da bi mnoge mogli da pojedu za uzinu.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #98
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Pedja
Opet, mislim da je danas lakse: sve je tu, samo treba volja i strpljenje da se savlada neophodno. Mada, imam utisak da je i tu stvar obrnuta. Nekada su ljudi imali mnogo vise volje da uce a danas, kada je sve na raspolaganju bas i ne.
Da, tu si potpuno u pravu. Iako, to je nuzno zlo i od toga se ne moze pobeci.
Tamo, devedesetih si sve ucio sam, kroz knjige, ili virio starijim kolegama iza ramena. Kad nesto naucis od njih (ili maznes foru :P) znao si to da cenis, a pogotovo kad je neko voljan da podeli znanje i tajne zanata sa tobom. Gledao si ga ko Boga.

Sad, iako ima sve zivo sazvakano na forumima, tutorijalima, HotScripts-like sajtovima, opet su prepuni forumi klinaca koji traze da im resis problem i bez imalo blama kazu "nemojte samo da mi kazete guglaj".

Cena tehnoloskog napretka, sta ces
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #99
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne mogu da odolim a da ne prokomentarisem i tu (ne)kolegijalnost. U vreme kada smo mi pocinjali, ako si cak i nasao nekoga da pitas nesto, taj je cuvao svoje znanje i ako bi se cak i udostojio da ti odgovori na pitanje, odgovori su bili parcijalni, cisto da te zaintrigira. Zato sam ja jos pre 10 godina obecao sebi da nikada necu biti takva "cava" i na svako pitanje koje ima smisla (da nije ono "hajde napravi mi ceo script") odgovoricu koliko je u mojoj moci i koliko znam.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #100
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

kad sam ja pocinjao sa profi programiranjem, negde 94-96 vec je postojala oformljena mini zajednica, prvo preko BBS-ova, pa posle preko useneta, tj. news servera, i tu su svi bili vrlo kolegijalni, i dosta toga sam naucio na yu.prog.c, yu.prog.delphi i yu.os.unix (narocito na ovoj poslednjoj, jer u to vreme je pokrenuti zvucnu i modem pod Slackwareom zahtevalo voodoo magiju ).

Meni je jako zanimljivo da je vecina ljudi koji su tad davali savete i pomagali, ostala aktivna i dalje to cini, recimo Pedja Supurović je bio veoma aktivan na delphi-ju, pa je tu bio Vlada Kanazir oko C-a i dosta drugih ljudi, da ne licitiram sad poimence..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
znacaj dobrog copy-ja ivanhoe e-Business 15 16. 12. 2010. 12:58
VPS ili Shared? Koliko je teško održavati VPS? Veki Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 16 16. 09. 2010. 15:22
A gde ima? (Novi blog posvećen stvarima i uslugama koje je teško pronaći) chux Linkovi 4 04. 02. 2008. 08:15
Da nam pozivis jos toliko! boccio Opušteno 23 02. 11. 2006. 05:00
Primeri dobrog programiranja kodi Programiranje 6 17. 07. 2006. 01:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:26.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.