DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 03. 2006.   #71
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao Gruja
Ako niste culi za ASP, to je organizacija shareware profesionalaca.
Jesi li drug clan?

Jos jedna slicna organizacija, ali privatna sto ima svojih prednosti:

http://www.aisip.com/
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #72
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao vlador
Jesi li drug clan?
Znam za obe, ali nisam clan prvenstveno zbog nedostatka vremena. Radim ovo part time, vec dosta toga citam i pratim, pa mi se cini da kad bi krenuo i njihove forume da pratim da ne bi ostalo nista vremena za programiranje

Jesi li ti clan?
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #73
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao Gruja
Znam za obe, ali nisam clan prvenstveno zbog nedostatka vremena. Radim ovo part time, vec dosta toga citam i pratim, pa mi se cini da kad bi krenuo i njihove forume da pratim da ne bi ostalo nista vremena za programiranje
Da znas... Trudim se da na brzinu prelecem postove bez nekog velikog zadrzavanja.

Citat:
Originalno napisao Gruja
Jesi li ti clan?
Da, u obe. Mislim da stvarno vredi, pa cak i finansijski (kada se uzmu u obzir popusti koje clanovi jedni drugima daju).
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #74
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

@vlador: Odlican post!

Citat:
Originalno napisao vlador
2. Izbegavati termin "shareware". Mislim, to nije vrsta softwarea, to je prosto nacin marketinga. Sa druge strane, stvar je u tome sto se u medijima (zapadnim) potpuno pogresno "shareware" veze za "spyware" i slicne negativne reci. Microsoft, Norton i mnogi drugi nude trial verzije svojih proizvoda ali ipak nigde necete naci da se pominje rec "shareware".
Zanimiljiva konstatacija. Meni shareware ionako nikad nije ni bio na pameti, ali se jos uvek lomim oko jedne odluke, i nikako da prelomim.
1. Davati XX day trial verziju koja je encodovana (nista sors)
2. Davati osnovnu (ocerupanu) verziju softwera kao free.

Cilj je povecati community, bazu resursa i footprint proizvoda na webu, uz minimalni gubitak customera koji bi platili za softver da ne postoji free verzija.

Gledajuci primer, recimo MovableType-a koji je free for personal use, to je odlican potez da se izgradi community, pogotovo ako je sama arhitektura softvera dovoljno otvorena i kvalitetno koncipirana u kontekstu plugin-ova i templejta. Sa druge strane, to je bez free verzije neuporedivo teze postici, iako recimo primer vBulletina govori drugacije. Zivo me interesuje njihov success story...

Citat:
Originalno napisao vlador
3. Customer support je jako bitan, kao sto Boccio vec rece. Ljudi ocekuju to. Ne ocekuju to toliko od velikih firmi koje imaju zaposlene specijalno za tu vrstu posla koliko ocekuju od nas malih. Nepravda, ali sta cete... Cak postoje potencijalni kupci koji, pre nego sto kupe, postave neko (bilo kakvo) pitanje da bi videli koliko brzo ce dobiti odgovor. Rezultat ovog testa ce uveliko uticati na njihovu konacnu odluku o kupovini.
Da, support je jezivi overhead. Ne toliko u kontekstu pre-sales questions (iako i to ume zestoko da smori), nego sam support kupaca koji ocekuju:
- nekoliko opcija supporta (telefon, help desk, email)
- brz odgovor
- LICAN odgovor (cut'n'paste, link na knowledgebase arical, FAQ i ostalo se obicno smatraju iskuliravanjem)
- duznu kolicinu paznje (odgovoriti sa 30 recenica umesto jednom, iako je problem trivijalan, izaziva salve odusevljenja). Cak i najgluplji propust dev. team-a se gleda kroz prste ako support dobrom zvakom to izvuce, provereno

Citat:
Originalno napisao vlador
7. Kad se desi da software pukne pri prvom startu prosecan korisnik ce se jednostavno iznervirati, deinstalirati software, i instalirati drugi. Retko koji ce vam stvarno poslati bug report.
Hm... ne znam, tesko da ce neko ko je puko 200-300 dolara na softver tek-teko deinstalirati i staviti drugi. Pre mislim da ce refund uz mamu-maminu biti realnija opcija

Citat:
Originalno napisao vlador
9. Nemojte napraviti gresku i objaviti "free upgrade for a lifetime". Iako na pocetku mozda mislite "ma bas me briga, samo da krene", kasnije ce vam se to olupati o glavu i efikasno ubiti proizvod.
Ne bih ja to generalizovao... lifetime updates je odlican marketinski potez, ali treba biti iskoriscen pametno. Naravno da kupcu koji je platio 150 dolara necu dati tu opciju, ali nekom ko ce kupiti ultra-giga-turbo licencu za 1000 cu apsolutno ponuditi lifetime upgrades. On je meni MVP customer, i naravno da coveka koji ce da se odvoji 1000 zelembaca zelim sto duze uz sebe, i zelim da imam krug customera koji ce dobijati nove verzije i promovisati ih samim tim sto se nalaze na njihovim sajtovima.
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #75
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
lifetime updates je odlican marketinski potez
Ne bih se slozio. To cak i klijenti znaju. To vodi u situaciju da vise nema update-a zbog nedostatka motivacije, kao sto se i vlador-u desilo, a u najgorem slucaju do propasti developera, sto ni klijentu ne odgovara.

Mnogi cak ne nude besplatan support uopste! Vec se to dodatno placa, na 6 ili 12 meseci. Uglavnom je to slucaj kad je neki mission critical software, recimo neke komponente koje koristis u svom softveru. To je kupcima jedna vrsta realne garancije (a ne obecanje) da ce imati kvalitetan support dokle god ga placaju.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #76
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
@vlador: Odlican post!
Hvala.

Citat:
Originalno napisao boccio
1. Davati XX day trial verziju koja je encodovana (nista sors)
2. Davati osnovnu (ocerupanu) verziju softwera kao free.
Zavisi od proizvoda i ciljne grupe. Licno mislim da je free verzija moze doneti jako dobar buzz ako se to uradi kako treba, ali isto tako mislim da to nije lako. Treba naci neku sredinu izmedju "bezobrazno/besmisleno ocerupane verzije" i "free verzija je sve sto vecini treba". Ako mozes napraviti free verziju kojom ce biti zadovoljni samo oni koji ionako verovatno nemaju para da kupe full, napravio si pun pogodak. Slican princip vazi i ako umesto free/full nudis recimo standard/pro.

Citat:
Originalno napisao boccio
Gledajuci primer, recimo MovableType-a koji je free for personal use, to je odlican potez da se izgradi community
U pravu si. Njima je bilo relativno lako ovo uraditi jer je ciljna grupa jasno i ocigledno podeljena na personal i enterprise i ne postoji "preklapanje" grupa - ili jesi ili nisi. Drugim recima, sigurno niko iz personal grupe ne bi platio nego bi uzeo neko OpenSource resenje.

Citat:
Originalno napisao boccio
Da, support je jezivi overhead. Ne toliko u kontekstu pre-sales questions (iako i to ume zestoko da smori), nego sam support kupaca koji ocekuju:
Sta da kazem...

1. Ne udovoljavati bas svakakvim zahtevima
2. Zanemariti "teske slucajeve" kojih definitivno ima
3. Staviti sto vise FAQ/knowledge base na web site
4. Imati na umu da ponekad refund moze biti mnogo jeftiniji nego potroseno vreme za support
5. A mozda i zaposliti nekoga da obavlja taj deo posla

Citat:
Originalno napisao boccio
Cak i najgluplji propust dev. team-a se gleda kroz prste ako support dobrom zvakom to izvuce, provereno
Yep. Ali zavisi od coveka koji bi trebao da gleda kroz prste.

Citat:
Originalno napisao boccio
Hm... ne znam, tesko da ce neko ko je puko 200-300 dolara na softver tek-teko deinstalirati i staviti drugi. Pre mislim da ce refund uz mamu-maminu biti realnija opcija
Ako vec kupe onda su obicno malo tolerantniji i pokusace da rese problem (jer su u tom slucaju vec "zagrizli" i svidja im se software). Ono sto sam pisao se odnosilo na pucanje trial verzije.

Citat:
Naravno da kupcu koji je platio 150 dolara necu dati tu opciju, ali nekom ko ce kupiti ultra-giga-turbo licencu za 1000 cu apsolutno ponuditi lifetime upgrades.
Naravno, to je vec case-by-case odluka. Podvlacim: nikako staviti na sajt da svi koji kupe imaju free upgrades for lifetime, bez da se dobro razmisli o posledicama.
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #77
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gruja
Ne bih se slozio. To cak i klijenti znaju. To vodi u situaciju da vise nema update-a zbog nedostatka motivacije, kao sto se i vlador-u desilo, a u najgorem slucaju do propasti developera, sto ni klijentu ne odgovara.

Mnogi cak ne nude besplatan support uopste! Vec se to dodatno placa, na 6 ili 12 meseci. Uglavnom je to slucaj kad je neki mission critical software, recimo neke komponente koje koristis u svom softveru. To je kupcima jedna vrsta realne garancije (a ne obecanje) da ce imati kvalitetan support dokle god ga placaju.
Izvukao si iz konteksta. Ja sam rekao da je lifetime upgrades odlican potez u odredjenim situacijama, i to potkrepio konkretnim primerom u nastavku. Evo, da jos plasticnije to prestavim:

Imas proizvod XY koji se prodaje u licencama od 200, 400 i 2000 dolara, s tim da je recimo ova od 400 best value. Licencu od 200 kupi 35%, od 400 55% a od 2000 10% customera. Free upgrades for life ce imati samo grupa od 10% customera, iz razloga navedenih u prethodnom postu. Ti si daleko od toga da nemas motivaciju za buduce verzije, jer 90% ce ih i dalje platiti.

Sto se tice supporta, tacno je to sto kazes, ali samo u slucaju nekog mission-critical softvera. Ali ipak ovde pricamo malo generalnije, znaci "obican" proizvod za koji jednostavno MORAS da ponudis free support. Takva su pravila igre. Ali zato i postoji nekoliko nivoa istog, sa definisanim SLA za svaki. Free support: 48hr notice via help-desk; placeni support je recimo 12h notice; a postoji i recimo i priority phone support, etc...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2006.   #78
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

postoji i zanimljiva varijanta kombinacije ponude usluge i proizvoda, tako sto se nude usluge instalacije i customizacije software-a koji se inace daje besplatno... moze da bude vrlo zgodno za neke vrste web aplikacija, jer ti donese i dosta klijenata koji te posle stalno kontaktiraju i za druge poslove (ukoliko su zadovoljni uslugom i pokazanim znanjem, naravno)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
2Checkout naplata usluga chandler e-Business 3 13. 02. 2010. 22:42
Novi hit proizvod iz Apple-a dinke Opušteno 2 17. 04. 2009. 14:25
1-jun: Dostupnost telekomunikacionih usluga valeksic Komunikacije 0 21. 05. 2007. 10:43
Proracun vremena za odredjen zadatak / projekat / proizvod misk0 e-Business 3 09. 02. 2007. 13:12
hosting usluga - moralno pitanje bluesman Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 15 23. 12. 2006. 00:32


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.