DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 11. 2006.   #11
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Off Topic:
Internet se pise velikim slovom kada se to koristi naziv mreze) a malim slovom kada se misli na internet kao tehnologiju.

veb se na srpskom pise bez w, to je po pravopisu.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #12
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Web se na srpskom piše "mreža".
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #13
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Smile sve primedbe...

... prihvacene i bice razmotrene. Koliko ja kapiram problem (nisam jezicki strucnjak) radi se jednostavno o tome da pitanja o kojima se ovde raspravlja nisu u jeziku standardizovana. Dolazak novih termina je prebrz.

Nego da se vratimo na Start Up Show.

Imao sam juce zanimljiv razgovor sa momkom koji je poslednjih 13 godina proveo u Kanadi a sad radi za firmu koja se bavi regrutacijom (srpski - otimanje ) kadrova. Njegova ideja je da se sem offline napravi i online varijanta ovog dogadjaja gde bi timovi tokom njegovog trajanja u virtuelnom izlozbenom prostoru predstavljali svoje ideje investitoriam iz sveta na cijem dovodjenju (i realizaciji uslova za virtuelni deo manifestacije) on, njegova kompanija, "bratske" i "drugarske" firme radile.

Rece mi da u Kanadiima ima oko 3.000 uspesnih mladjih menadzera sa ovih prostora koji su otisli tamo u zadnjih 15-tak godina kod kojih generalno postoji dobra volja da se ovdasnji ljudi i projekti pomognu ali i nedostatak informacija.

Dao sam mu linkove. Nadam se da ce se ukljuciti u diskusiju.

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #14
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dzordz
Kad ce biti? Mozda i spremim jedan projekat ako stignem.
Što prije to bolje. Evo samo da kratak info o dosadašnjem toku akcije. Proširili smo info na velikom broju sajtova koji bi, između ostalih posjetilaca, trebali posjećivati ljudi zainteresovani za startup poslovanju: B92 Tehnopolis, Internodium, DPT, ES, Biznisblog, Infostud, FonForum, MVI blog, itd. Miloje ga je pomenuo u e magazinu, pitali nas ljudi i da ga ubacimu i u Internet Ogledalo...

Imamo trenutni je paradoks da nam se do sada (neočekivano) javio veći broj ljudi zainteresovanih za investiranje u startupe, nego samo preduzetnici, odnosno ljudi koji imaju svoje startupe. Tako da sam svakim danom sve bliži zaključku da pare nisu problem, već da je problem u nama, dakle preduzetničkoj kulturi i zainteresovanosti za pokretanje startupa.

Poslednja izmena od mungos : 16. 11. 2006. u 12:01.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #15
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Ja sam prije par dana vec razgovarao sa Markom ne temu jedne moguce bojazni koju novi startapi imaju, a radi se o tome da nije jasno da li ce drugi startapi moci da prisustvuju prezentaciji projekta. Po mom misljenju, to bi trebalo izbjeci, jer ako dolazis sa biznis planom i nekim osnovama projekta, ne zelis da drugih 20 IT timova zna detalje onoga sto ti tek planiras da napravis. Drugacije je naravno ako ti imas dijelom zavrsen projekat, ali ako tek pocinjes, vrlo nezgodno.

Druga, manja bojazan su sami investitori. Pretpostavljam da vecina njih (ako ne i svi) nikada nisu bili u ulozi anjdeoskog investitora, i postoji pitanje da li mozes biti bezbjedan ako pred njih izadjes sa idejama. Da li su ti ljudi dovoljno bogati, kao sto su bogati strani investitori, da nece da se smaraju sa realizacijom tudjih ideja? Ukratko, pitanje je povjerenje, ako Marko ovo izgura kako treba prvi put i bude bar jedan uspjesan projekat, dobro je. Pitanje povjerenja tada nece biti postavljano na ovaj nacin.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #16
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zira
Ja sam prije par dana vec razgovarao sa Markom ne temu jedne moguce bojazni koju novi startapi imaju, a radi se o tome da nije jasno da li ce drugi startapi moci da prisustvuju prezentaciji projekta. Po mom misljenju, to bi trebalo izbjeci, jer ako dolazis sa biznis planom i nekim osnovama projekta, ne zelis da drugih 20 IT timova zna detalje onoga sto ti tek planiras da napravis. Drugacije je naravno ako ti imas dijelom zavrsen projekat, ali ako tek pocinjes, vrlo nezgodno.
hm, mislim da je to potpuno nepotrebno s obzirom da ce znati detalji svakog projekta za oko 20-30 minuta od kraja prezentacije, ako ne i pre iste i sami investitori ce biti oni koji ce to izbrbljati na N strana - to je potpuno ocekivano. "stealth startup-ovi" u web-u su vise mit nego stvarnost imho, a sa druge strane nisam siguran da ce preterana tajnovitost privuci investitore, veccinjenica da bi pomenuti "projekat" mogao u nekom obliku da generise novac i popunjava prazno mesto na trzistu, kao i da je neko spreman i da radi "2 radna vremena" nedeljno ako je potrebno da bi izgurao projekat do kraja. ne znam, mozda je ovde startup kultura drugacija, ali ovo su obicno stvari koje su investitorima bitne preko bare.

Poslednja izmena od caboom : 16. 11. 2006. u 13:01.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #17
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Hoces da kazes da si spreman svoj projekat koji je fazi biznis plana ili nekoj ranoj fazi podijeliti sa 20 IT domacih kompanija? Je ne mislim da je to pametno
Sto se tice toga da bi to odbilo investitore, isto se ne slazem, ozbiljni ljudi ne idu okolo i pricaju sta ce da naprave, vec to prvo naprave, pa onda pricaju. Dakle, upravo suprotno, mislim da bi i njima vise odgovaralo da se o stvarima u koje ulazu novac ne prica na taj nacin.

Ovo sve po osjecaju pricam, nemam konkretna iskustva.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 16. 11. 2006. u 14:16.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #18
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zira
Hoces da kazes da si spreman svoj projekat koji je fazi biznis plana ili nekoj ranoj fazi podijeliti sa 20 IT domacih kompanija? Je ne mislim da je to pametno
hm, pa zar nije konkurencija prisutna na celoj planeti osim ako projekat nije strogo lokalnog karaktera (sto te opet ogranicava u broju investitora koji bi bili spremni da investiraju u projekt lokalnog karaktera, osim ako jako dobro ne poznaju domace trziste)? tesko mi je da poverujem da na nekoj ideji, ako je upotrebljiva, trenutno ne radi bar jos 2-3 tima/osobe...

Citat:
Sto se tice toga da bi to odbilo investitore, isto se ne slazem, ozbiljni ljudi ne idu okolo i pricaju sta ce da naprave, vec to prvo naprave, pa onda pricaju. Dakle, upravo suprotno, mislim da bi i njima vise odgovaralo da se o stvarima u koje ulazu novac ne prica na taj nacin.

Ovo sve po osjecaju pricam, nemam konkretna iskustva.
ne, nije stvar u tome, nego naprosto sta investitora sprecava da ne ode do drugog tima koji radi slicnu stvar - za koju je on potencijalno zainteresovan i kaze im "znate momci, ovaj momak radi bas cool stvar i bio bih zainteresovan ako bi mogli da ubacite i taj feature", ovo je cesce u VC fazi - i to se stalno desava i nema niceg "nemoralnog" u tome - naprosto pravila slobodnog trzista, ali ono sto ce te prodati nije tajna u formi "zarko's magic keyboard", nego ideja, prototip (demonstracija bez osnovnog prototipa, ma koliko banalan bio, i nema neku vrednost, a onda si vec u fazi da si nesto uradio - niko ne daje novac na lepe ochi osim prijatelja i porodice) i dokaz da si spreman da zavrsis posao i da ga zavrsis pre i bolje od ostalih. ovo sto sam spomenuo je veoma cesta praksa u USA, ne znam za juropu i pogotovo za ovdasnje prilike.
ono sto bih ja uradio da sam u poziciji investitora je (veoma banalizovano):
1) saslusao bih ono sto me zainteresuje u prva 2 minuta prezentacije
2) proverio bih kakva je konkurencija i trziste za ono sto namirisem da je dobro i potencijalni moneymaker koji bi mogao da udje u 2gi round finansiranja (npr. VC kapital), ili da se proda, ili da donosi novac
3) proverio bih da li je tim koji prezentuje tu ideju kompetentan - veoma detaljno, ljudi su obicno slaba karika
4) proverio bih da li mi je mozda bolje da investiram u nekog drugog ko proizvodi slicnu stvar

of korz, just my $.02, kao i u prethodnoj poruci.

btw. tu ideju nece cuti samo jedan investitor, nego vise njih, tako da je faktor poslovne tajne potpuno degradiran, zapravo tebi i jeste u interesu da je cuje sto vise investitora i ljudi - ne zanemari cinjenicu da ako si poceo na necemu da radis i dovoljno si sposoban i brz da vec imas veliku prednost - vreme koje si potrosio na research i devel i da vec mozda imas prototip koji obecava. u tom slucaju, zasto bi investitor otisao kod nekog drugog? u suprotnom, ni jako velika investicija te nece spasiti od propasti, samo sto ce se to desiti mozda kroz 1-2g.

Poslednja izmena od caboom : 16. 11. 2006. u 15:35.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #19
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

caboom, mislim da nisi dobro razumio sta govorim...

Poenta je da ne vidim sta drugi startapi imaju da traze na prezentaciji nekog (npr mog) projekta investitorima, pogotovo ako je on u ranoj fazi.

Niko ne spori da je danas malo "ultra hot" ideja, ali njih je uvijek malo.
Jednostavno, nije princip da sa necim na cemu ces raditi ides pred konkurenciju, a posebno na jednom jako malom trzistu kakvo je lokalno, barem dok ne osiguras neku vremensku razliku koju imas iza ledja. Nije princip ni u jednoj grani privrede.

Dakle, ako radim na nekom projektu, jasno mi je da uvijek ima par ekipa koje planiraju da to isto naprave ili vec rade na tome. I pri tome:
1. nikako ne zelim da oni vide sta ja imam i kako to izgleda, dok ne bude prilicno gotovo
2. svakako zelim da vidim kako to sto oni rade izgleda i radi, u bilo kojoj fazi.

StartupShow moze imati problem sa tackom 1, ukoliko bude bilo startapa u ranim fazama. Nadam se da sam bio razumljiviji...
Znas, kada odes u banku sa biznisplanom i trazis novac, to sto imas ispricas bankarima, ali ne pada ti na pamet da u tu salu dovedes jos 10 firmi iz tvoje industrije, pa da pred njima pricas sa bankarima i odgovaras na detaljna pitanja kako si to zamislio sto si zamislio. Zar ne?
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 16. 11. 2006. u 16:18.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 11. 2006.   #20
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

ok, razumem tvoju zelju i imas puno pravo to da zahtevas, to niko ne spori - jedino sto mislim da time neces apsolutno nista postici, ideje se prenose daleko brze od rada i ako imas samo ideju mozda bi bilo bolje da imas privatne i pojedinacne sastanke sa investitorima. ono sto sam zeleo da ti kazem jeste da kada bi uradio tako nesto pred nekoliko investitora iz USA, koji nisu tvoji prijatelji/porodica, ukoliko procene da bi recimo neki tim u koji su vec investirali mogao da napravi interesantan feature od toga, informacija bi putovala ~c - to se stalno desava i niko se ne buni, takva su pravila igre.

Poslednja izmena od caboom : 16. 11. 2006. u 16:28.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
s3 slide show Blood Code snippets 4 15. 10. 2008. 17:38
Startup Show, Analiza i Predlog tesliana e-Business 9 07. 01. 2007. 12:04
Issey Miyake 2006-2007 blogowski Linkovi 0 26. 07. 2006. 01:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.