DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 11. 2006.   #31
Nikola Vavic
Scarface
Qualified
 
Avatar Nikola Vavic
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Lokacija: Karaburma
Poruke: 185
Hvala: 29
4 "Hvala" u 2 poruka
Nikola Vavic is on a distinguished road
Default

Citat:
a i njihova ideja (donesi.com) nije ultra originalna
Sigurno postoji jos neki strani servis sa istim poslovnim modelom i ciljem kao donesi.com a da li postoji neki koji je slicno resen kao on ?!
Nikola Vavic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 11. 2006.   #32
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Poenta je da su oni to napravili, poceli, zavrsili i sad krecu u narednu fazu. To je neuporedivo vrednije od same ideje.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 11. 2006.   #33
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan
Trebao bi lestvicu na startup show postaviti na visi nivo, kako bi se videlo da je u buduci proizvod koji se prezentuje ulozeno dosta truda i vremena. Onda se nece ni postavljati ovo pitanje, a i potencijalnim investitorima ce posao biti laksi (mislim, lakse oko srca i novcanika)
Ljestvica je postavljena ovim redom:
1. Proizvod: link ka sajtu gdje se može pogledati demo proizvoda, sa user/pass
2. Poluproizvod: screenshotovi sa opisom proizvoda ili radni demo ukoliko je dostupan
3. Prototip: screenshot ili link na demo sa opisom prototipa
4. Biznis plan: šaljete već pripremljeni biznis plan, možete i napisati namjenski biznis plan za ovaj događaj, mada mislim da je to loša solucija.

Samim tim forsiracemo ovaj redosled, naravno sto ne iskljucuje da se neko sa fenomenalnim biznis planom ne nadje na Showu, ali su sanse mnogo vise na strani onih koji imaju nesto opipljivije.

Imali smo jednu prijavu gdje je lik ladno poslao mail, u kome se sem naslova u subjectu, u tijelu poruke nalezi samo link i user/pass ka zatvorenom demu. Nista vise. Ali u demo je covjek jednostavno objasnio citavu pricu. To je primjer recimo jedne dobre prijave.

Citat:
Poenta je da su oni to napravili, poceli, zavrsili i sad krecu u narednu fazu. To je neuporedivo vrednije od same ideje.
Upravo to. Što se tiče donesi.com, npr. ja sam tamo 2000. ili 2001. u nekom tekstu zaostalom iz doba dot-coma čitao kako je neka firma krenula da pravi PC mašinu isključivo za surfovanjem mrežom, nešto kao WebTV. Bila je ono u fazonu kao strašno jeftina, a dobijao se LCD monitor koji je ono u to vrijeme bio dosta skup, čini mi se da je BeOS bio primarni OS, uglavnom da ne dužim poseban kuriozitet u tekstu i PR patka je bila da će tastatura tog kućnog uređaja imati jedan novi specijalni taster "Pizza". Klikom na njega automatski odete na sajt gdje možete naručiti pizzu

Sad recimo da je taj tekst izašao u SK ili Mikru (a čini mi se da sam baš tu čitao) i sad zamislite koliko je njihovih čitalaca potencijalno moglo biti inspirisano tim tasterom "pizza" da počne da pravi nešto u sličnom fazonu i jednog dana dođe do "donesi.com" A koliko je realizovalo taj projekat, znate sami.

Poslednja izmena od mungos : 18. 11. 2006. u 12:33.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 11. 2006.   #34
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Plus da citiram Zoranov komentar sa linka na Biznisblog koji sam dao na prosloj strani:

Citat:
Zoran:
Jedna (i do sad jedina tema) na DevTalkPro koju sam pratio je ona za Belgrade Startup Show 2007 i moram priznati da sam se slatko ismijao.

Ljudi misle da je dovoljno doci sa idejom i dobiti finasiranje. Najbolje nesto sto sam ikad cuo me naucio moj manager u recenici “na svakoj ideji radi bar 20 (grupa) ljudi ako ista vrijedi!”

Eto toliko moje skromno misljenje o ideji, ideja je bitna ideja je najbitnija i totalno novcano bezvrijedna.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 11. 2006.   #35
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Glede ideja i straha od konkurencije: zamislite startup koji ulazi na područje na kojem postoji već deseci vrlo jakih igrača, koji kupuju druge tvrtke za milijune dolara; nitko ne dominira, a već nekoliko godina (riječ je o Internetu, dakle radi se o dugom vremenu) tržište je vrlo stabilno i definirano. Pa tko bi normalan ulazio na takvo tržište?

Nekoliko godina kasnije naš startup je jedna od najbogatijih tvrtki na svijetu, kupuju druge tvrtke za milijarde dolara, te neprikosnoveno dominiraju tržištem. Znate svi o kome je riječ -- imaju oo u imenu.

Ukratko: ideja nije proizvod, ideja nije ništa. Prodati ideju može se jednako kako se može prodati i boju lišća ili zvuk vjetra (ne snimku zvuka, nego sam zvuk). Ideja počinje postojati tek kad se pretvori u konkretan proizvod ili uslugu, zato što nikad nijedna ideja, o svom sirovom "mentalnom" obliku nije identično pretočena u konkretan projekt. Uvijek je nešto dodano, nešto oduzeto a nešto izmijenjeno prilikom realizacije. Pa čak i nakon realizacije projekt se stalno mijenja, nadopunjava, razvija -- uzmite samo primjer automobila. Ideja vozila bez vanjskog pogona stara je valjda tisućljećima -- no i dan danas još gledamo kako se razvija i unaprijeđuje.

Ponovit ću usporedbu koju sam rekao već bezbroj puta: imati ideju je prema stvaranju uspješnog startupa kao imati pimpek prema odgoju djece. A u oba slučaja prvi korak prema cilju je da to što imate podijelite s drugima.
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 11. 2006.   #36
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

^ Sve stoji.

Inace, inspirativan link na temu inspiracije, originalnih ideja i plagijata na koji sam maloprije naletio: http://mapage.noos.fr/joelapompe2/rightframe3.html

Poslednja izmena od mungos : 19. 11. 2006. u 17:25.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #37
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Čini mi se interesantan text za nastavak priče. Doduše priča je o tradicionalnom commerce-u, ali mislim da je primenljiva na skoro sve...
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #38
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

U suštini ako pričamo o online vs tradicionalni biznis, sa aspekta poslovnog modela i samih postulata u poslovanju, karakteristično je da nema bitne razlike. Svi uspješni onlajn modeli se uglavnom baziraju na reinventu nekog odavno poznatog trgovačkog modela. Trgovina kao disciplina datira od kada se u prvobitnoj ljudskoj zajednici pojavio prvi višak proizvodnje, samim tim i prvi kompanijski biznis, samim tim do dana današnjeg je izmišljeno manje više sve u trgovini. Naravno, postoje nove stvari koje diktira berza i rasprostranjenost VC kapitala (mogućnost da kompanije godinama posluju, a da ne prave profit) i nešto drugačija priroda sajberspejsa (Long Tail kao karakterističan primjer).

Gornja priča se u osnovi svodi na to, šta se dešava kad advokati uđu u čitavu priču, radi zaštite vlastite proizvodnje. Mislim da su domaći startupi od ovakvih situacija (mogućnosti) trenutno udaljeni stotinama svjetlosnih godina.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #39
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Citat:
U suštini ako pričamo o online vs tradicionalni biznis, sa aspekta poslovnog modela i samih postulata u poslovanju, karakteristično je da nema bitne razlike. Svi uspješni onlajn modeli se uglavnom baziraju na reinventu nekog odavno poznatog trgovačkog modela.
Slazem se sa tobom, zato sam i rekao da je primenljiv skoro na sve

Citat:
Gornja priča se u osnovi svodi na to, šta se dešava kad advokati uđu u čitavu priču, radi zaštite vlastite proizvodnje. Mislim da su domaći startupi od ovakvih situacija (mogućnosti) trenutno udaljeni stotinama svjetlosnih godina.
Mislio sam da na nekoliko stvari iz konteksta. Recimo podatak da je budzet za copyright celih 4% ili treca stavka po velicini na budzetu. Odmah posle budzeta nabavke i plati !! Mislim da o takvim stvarima moze da se razmislja i na nasim prostorima.

A inace bi se slozio da primer ne mozemo bukvalno preslikati. Pa cak ni u zapadnoj evropi zbog jednostavnog razloga. U Evropi se ideja ne moze zastiti, a USA da.
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 11. 2006.   #40
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Naravno, samo sam htio da malo razradim temu pojašnjenjem
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
s3 slide show Blood Code snippets 4 15. 10. 2008. 17:38
Startup Show, Analiza i Predlog tesliana e-Business 9 07. 01. 2007. 12:04
Issey Miyake 2006-2007 blogowski Linkovi 0 26. 07. 2006. 01:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:03.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.