DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 01. 2007.   #81
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@nikola, kazes:

Citat:
Moje misljenje:

1. Napraviti about stranice
To sto nekolicina ljudi sa foruma i blogova znaju ko ste ti i Dule ne znaci da znaju i oni koji citaju B92 Tehnopolis, zato mi i jeste logicno da je bolje imati projekat iza sebe jer kada neko dodje na tvoj homepage i vidi to prva reakcija ce mu biti "pa to je onaj lik sto je napravio Momenat", tada ce se odmah povecati reputacija show-a u ocima potencijalnog preduzetnika.

2. Napraviti oficijelnu prezentaciju
Ne mogu da verujem da nisi napravio prezentaciju gde ces predstaviti celu stvar, dzabe ste sirili pricu po medijima kada ste ljudima omogucili jedini kontakt preko novoosnovane gmail adrese. Da ste napravili prezentaciju i neku formu sa pitanju sigurno bi se veci broj ljudi usudio da vas kontaktira i stvar bi izgledala mnogo ozbiljnije.

3. Napraviti dil sa medijskim kucama
Poznajes Bizingera, Miloja, Varagica itd... mogao si da se dogovoris sa njima da ti obezbede podrsku svojih medija, ne bi bilo potrebno da daju novac vec samo da imenom svojih organizacija stanu iza tebe, tako bi stvar izgledala mnogo ozbiljnije.

4. Nekoliko "poznatih" ljudi iza organizacije
Retko ko se u domacoj zajednici istice kao extra poznat IT strucnjak, npr. retko ko sa MyCity ili DZ foruma zna ko si ti i cime se bavis, ista situacija je i sa ES-om, znaju oni koji su sa DPT-a a posecuju ES. Kada bi npr. Bizinger bio u organizaciji sa svojom funkcijom menadzera B92 portala sigurno bi se dobilo na uticaju i ljudi bi se zaintresovali.

5. Kontaktirati nekoliko potencijalnih investitora
Predstaviti im ideju, reci koji su mediji podrzali show, ko stoji iza nje i sigurno ce vecina koje kontaktiras pristati na to.

6. Azurirati prezentaciju
Predstaviti medijske pokrovitelje, predstaviti ljude koji stoje iza toga, predstaviti investitore.

7. Plasirati ideju u javnost
E sada dolazi na red ono sto ste vi uradili a ne prvo da se plasira cela prica a tek onda da se rade stvari iz gore navedenih stavki.

8. Napraviti reklamnu kampanju
Poznajes dosta ljudi iz IT sveta, blogere, ljude sa foruma... Mogao si da napravis banere za prezentaciju i vecina ljudi bi na svoj sajt ili blog postavili reklamu za dz.
To kosta ko svetog Petra kajgana! Dakle, po tebi je startup show trebao da se organizuje bez plana da se ulozeno povrati (jer je ovo Srbija, jer se radilo o IT a ne o malinama, i zato sto je sam startup show potpuno nov, ne moze se traziti novac za posredovanje naprimer)?

Nisam se javljao dosad, ali i ja kao Goran Anicic mislim da bi bilo bolje sa malinama.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #82
Nikola Vavic
Scarface
Qualified
 
Avatar Nikola Vavic
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Lokacija: Karaburma
Poruke: 185
Hvala: 29
4 "Hvala" u 2 poruka
Nikola Vavic is on a distinguished road
Default

Sta kosta, pa Marko poznaje sve te ljude. Sta mislis da nekome od njih nije u intresu da postave svoj logo na homepage Show-a, nista ih ne kosta, treba samo ime. Kada neko vidi da B92 ili eMagazin stoje iza toga sigurno ce imati veci respekt nego kada stoje samo Markovo i Duletovo ime a te "kompanije" takodje imaju koristi jer stoje iza organizacije necega sto utice da domace e-poslovanje.

Reci mi sta tacno pravi troskove od navedenih stavki ?
Nikola Vavic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #83
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Ko ce da postavi, dinke? I Boccio? Au sto je kampanja. Stavke 3. i 8. su problematicne, npr. ako zaista zelis kampanju, ne zelis reklamu na dinketovom blogu vec na B92.net. A toliko g. Bizinger ne bi mogao da "sredi" za neke stvari treba kes. Pominjes da bi reklama na sajtu showa bila bitna? za koga, B92.net? Pretraga.co.yu?
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #84
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
srdjan:
Zasto je problem sto su bile samo 2 ideje, koliko ih je trebalo biti ... ?!
Stalno se poteže rječ ideja, nije zamisao bila da se predstave ideje, već biznis planovi, prototipovi, poluproizvodi ili proizvodi. 5 bi bilo sasvim dovoljno, jedna od tih 5 da dobije pare za start bila bi dobra polazna tačka.

Citat:
Ili blog.co.yu i donesi.com i limundo ili moja ideja nisu dovoljno dobre?
Blog.co.yu i Donesi.com nisu ni bili prijavljeni. A javno da napišem, da se blog.co.yu prijavio u ovakvoj formi i sa ovim konceptom, ne bi prošao selekciju.

Citat:
Kad smo kod dobre 2 ideje, ne znam da li je moja medju te dve, ali nije mi receno da jeste pa da se radujem...
Tvoja ideja je bila jedna od te dvije dobre. I mislim da imaš ogromne šanse da dobiješ investitorski kapital. Kao što sam rekao, u danima koji slede, poslaćemo lično svim ljudima koji su aplicirali mailove i obrazložanja o njihovim konceptima, pokušaćemo da ih spojimo mailom sa jednim brojem investitora i naravno ostaćemo u kontaktu.

Citat:
Mislim da uopste nije problem u postojanju 2 ideje na startup show i da se pravi prezentacija. Koliko startupa ima u Portugalu ili Grckoj, ne vidim da njima nesto fali. Da ne pricamo o zemljama pribliznijim nama, tipa, Zambija i sl.
Ovdje se vraćamo na stav da si ti Bogom dan kao ideaman i neko tebi treba da dođe na vrata i da ti da pare. Jel ima još neko ovdje da misli da treba da potežemo 30-tak investitora da svoja 2,5h potroše na to da čuju dvije ideje o Internet biznisu? Alo, jel iko od vas ikad pričao sa srpskim direktorom?

Evo na primjer, jedan od investitora koji je trebao da se pojavi, skoro je otvorio prodajni salon u Beogradu. U prvom danu po otvaranju, bez ikakve reklame imao je prodaju od 5K evra i čistu zaradu od oko 2,5K evra. To je biznis.

Citat:
Nikola Vavić:
ali situacija je takva da neki klinci samo pricaju a nista ne rade i ti "nasi" prijatelji sa parama nemaju gde da investiraju, nema kvaliteta.
Ja ne vidim razlog zašto tebe ova priča toliko pogađa, koliko znam nisi aplicirao.

1) Niko ništa kvalitetno ne radi. Ovu tvrdnju pokazuje broj novih kvalitetnih servisa koji se pojavio u zadnje dvije godine. Ajmo realno, koliko ih je, da ih nabrojimo ovdje, ili da otvaram posebnu temu.

Možda ti za rad smatraš to što digneš sajt na Wordpressu i kopiraš tekstove sa Index.hr i drugih medijskih sajtova i misliš da možeš tako da zaradiš od AdSense, ali tu nema asne.

2) Ovdašnji klinci iz garaže ne postoje. NEMA IH!. Spavaju na predavanjima po fakultetima ili vise u igranicama u WoW svijetu po 8h dnevno. Startup nije Wordpress blog koji zaradi mjesečno $5 od AdSensea.

Meni nije jasno da ni jedan mladi geek ne prati sajtove recimo tipa Internodium. Okej, moguće da ga ne zanima ništa na domaćem Webu, pa je fokusiran isključivo na inostrane sajtove. U tom slučaju ioanako će investiciju tražiti direktno u Silicijumskoj dolini, nego ovdje.

Ako postoje ti klinci, na koji način da ih animiramo da se jave evo ovdje i napišu u jednom pasusu šta rade? Da sledeće live okupljanje možda pravimo u McDonaldsu, da ih mama dovuče za ruku. Donesi.com nisu napravila nadobudna dječurlija, već ljudi koji se godinama profesionalno bave developmentom (Zira) i poslovnom administracijom (Zirina supruga). Ono što je Boccio govorio, ovdje pored preduzetničke kulture ne postoji ni sistem koji bi favorizovao istu, sa izgrađenim mehanizmima.

Meni je moto za prošlu godinu bio "Prokleta mogućnost izbora mora da postoji" (c) Džoni Štulić", jer sam živio u ubjeđenju da mogućnost izbora mora da se stvori. Dali smo vam priliku, niste je iskoristili. A što je najjače, pokazalo se da se masa ljudi javila sa željom da investira, iako smo imali u startu dogovorenu grupu investitora. Ovogodišnji mi je: Pare definitivno nisu problem. Problem ste vi.

Poslednja izmena od mungos : 04. 01. 2007. u 17:25.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #85
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Mozda je ovo resenje za startupove:

http://www.readwriteweb.com/archives...anthropy20.php
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #86
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Nikola Vavic
Kad god ispucas sve traljave fraze, koje si napamet naucio sa Wikipedie, izvlacis se na identican nacin. Zao mi je sto se stalno "flejmujemo" ali kad god se ti ukljucis u neku pricu pored mene ja odmah vidim nevolju sa tobom jer znam kakav si ali ipak ne mogu da ignorisem prozivke koliko god da si stariji od mene. Znam da retko koga doticu pricice po forumima, mozda ako se jednom prilikom upoznamo promenimo misljenje obojica.
Ja tebe stvarno ne razumem. Dao sam jedan reply na tvoj post, izneo svoje misljenje i od tada konstantno izbegavam da se prepucavam s tobom, ali ti i dalje ne odustajes... Kakve ja to fraze sa wikipedije ispucavam? O cemu ti pricas? Odakle se ja izvlacim? Brate mili, ja sam na ovoj temi rekao sve sto sam imao. A nemam obicaj da se ponavljam. Ako ti nije jasno sta sam napisao i da je to kraj price sa moje strane, onda nemam sta da ti kazem... Koliki IQ treba da bi shvatio moju poentu - 2 kvalitetne prijave (realnost) naspram XX tema po forumima o "brilijantnim web idejama" kojima samo fali da se ukljuci neki programer... Kad bi 30% od tih XX pokretaca brilijantnih ideja malo stavilo prst na celo i saslusalo sta im se kaze, naucili jos neke stvari, razradili neke druge - mozda bi dogodine bilo 5 prijava umesto 2. I veruj mi, ja bih prvi bio presrecan zbog toga.

Ja da nisam patriotski raspolozen, ne bi na Vivvo CMS sajtu stajao iskljucivo +381 11 telefon i kontakt, vec bih kao gomila zaludjenih odavde bacao maglu o "international offices" i slicne gluposti. Ali ja hocu da svi koji kupe Vivvo znaju odakle je on. Ja ne znam da li dalje treba da crtam...

A na tvoja dobacivanja da sam "ispucao traljave fraze", da se slihtam za nekakva predavanja (?!) i slicno mislim da nema svrhe da uopste i odgovaram. Nemoj mi reci da si ocekivao da to komentarisem?

Ja zaista o tebi nemam lose misljenje (tacnije - nemam nikakvo, ni dobro ni lose), ali moras bre da shvatis da kad ti neko kaze nesto sto ti se ne dopada postoji razlog zasto je to receno. A ne da izjavljujes kako sam ljubomoran i necu da neko mladji uspe. Notorne besmislice...

//edit:
btw, srecan ti rodjendan
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 04. 01. 2007. u 20:14.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #87
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Lepo izgleda, ali sta se desava ako se kredit ne otplati? Banka ima mehanizam naplate u tim slucajevima, ali Kiva ima li? Mogu da zajmim i ovde ako zelim, ali naplatu zajma u Zambiji ne bih zeleo.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #88
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Stalno se poteže rječ ideja, nije zamisao bila da se predstave ideje, već biznis planovi, prototipovi, poluproizvodi ili proizvodi. 5 bi bilo sasvim dovoljno, jedna od tih 5 da dobije pare za start bila bi dobra polazna tačka.
OK, slazem se da "ideja" nije rec koja adekvatno obuhvata ceo proces.

Ako se drugi nisu javili (npr. oni pomenuti u temi "vruca web jesen u srbiji") mislim da je to njihov problem.

Cak i ako se oni ignorisu, zasmetalo mi je potenciranje "developeri su krivi".

Mozda je i ocekivano da ima vise ljudi sa novcem/investitora kod nas gledajuci ukupno situaciju u drustvu. Ne mislim nista lose o investitorima i njihovom novcu nego o cinjenici da software IT nije bas isplativ biznis i da ljudi uglavnom gledaju da se "uvale" u strane/outsourcing firme ili odu.

Umesto da napises rezigniran blog post nakon koga krece flejm na sve strane, pritom prilicno licnim osnovama, treba povuci crtu i videti kako je izgledala kampanja (ima propusta - pogledaj sta vam svi prebacuju), kako odziv (shodno kampanji) , kako ocekivanja (shodno realnosti) i napraviti nesto vise od toga za sledeci put.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #89
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Trebala je da se pravi kampanja? Mozda ne bi bilo lose objasniti kojim sredstvima? Dalje, koliko vidim, mungos tebi cini uslugu, ne obrnuto.

Citat:
Cak i ako se oni ignorisu, zasmetalo mi je potenciranje "developeri su krivi".
Mozda jesu, a mozda si u pravu da nisu, sto ja prosudjivati necu, ali koja je poenta tvoga posta? Ako su mungosu krivi developeri koji se nisu prijavili, zasto sebe tu svrstavas?
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #90
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Ne mislim kampanja bilbordima i TV Pink, vec recimo neke stvari koje su ljudi negativno prokomentarisali na ovom i drugim forumima:

- netransparentnost
- gmail
- reference

...zbog cega neki od developera prihvatili da ucestvuju u show koji su, verujem sa pozitivnim namerama, hteli da izvedu.

Na ovom forumu je bilo jos primera da se ljudi ne shvataju ozbiljno, zbog njihovog loseg nastupa, pa se posle ispostavi da je osoba OK. Retko kad imas drugu priliku za prvi utisak.

To vazi u oba smera, kako u investitorskom (via mungos) tako i u developerskom i zato ne treba krivicu prebacivati na jedne ili druge.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
s3 slide show Blood Code snippets 4 15. 10. 2008. 17:38
Startup Show, Analiza i Predlog tesliana e-Business 9 07. 01. 2007. 12:04
Issey Miyake 2006-2007 blogowski Linkovi 0 26. 07. 2006. 01:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:48.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.